Jakie są ubezpieczenia zdrowotne za granicą? Karta EKUZ, ubezpieczenia turystyczne i krajowe

Jakie są ubezpieczenia zdrowotne za granicą? Karta EKUZ, ubezpieczenia turystyczne i krajowe

Planujesz wyjazd za granicę? Powinieneś zastanowić się nad tym, w jaki sposób zapewnić sobie możliwość skorzystania z zagranicznej służby zdrowia. Istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym zapewnisz sobie bezpieczeństwo. To, na które się zdecydujesz, zależy z jednego strony od Twoich oczekiwań, a z drugiej – od charakteru wyjazdu. Jakie są ubezpieczenia zdrowotne za granicą i które z nich będzie dla Ciebie najlepsze?

Tłumaczymy dokumenty – zamawiaj przez Internet

Ubezpieczenie na wakacje – ponad połowa Polaków go nie ma

Chociaż jest luty, to sezon urlopowy wbrew pozorom jest coraz bliżej. Wiele Polaków wyjedzie w tym czasie za granicę w celach turystycznych. Gdy już wybrałeś swój kraj, w którym chcesz odpocząć i dokonałeś wszelkich rezerwacji, przyjdzie czas na kwestię podstawową, a mianowicie – wybór ubezpieczenia zdrowotnego za granicą. Jak jednak wynika z badań Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych, ponad 54% Polaków wyjeżdża za granicę bez żadnego ubezpieczenia. Warto to zmienić.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na wakacje?

Podczas wyjazdu może spotkać Cię wiele nieprzewidzianych sytuacji, w tym niestety również tych zagrażających Twojemu życiu lub zdrowiu. Dlatego tym bardziej warto zadbać o to, aby zapewnić sobie bezproblemową opiekę zdrowotną podczas wakacji. Jeżeli o tym zapomnisz, w razie wypadku lub urazu będziesz musiał liczyć się z wysokimi kosztami leczenia. Nie pokryjesz ich, o ile zawczasu zadbasz o polisę lub inną formę ubezpieczenia.

Co to jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Jeśli Twoim krajem docelowym jest którykolwiek z członków Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ochronę zdrowia zapewnisz sobie po wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Fakt posiadania tego dokumentu daje Ci prawo do korzystania z publicznego systemu zdrowia za granicą w ramach składki zdrowotnej w polskim Narodowym Funduszu Zdrowia. Musisz przy tym pamiętać, że obowiązują Cię takie same zasady korzystania z publicznych usług zdrowotnych. Dotyczy to szczególnie obowiązku współpłacenia, który obowiązuje w niektórych państwach. W takiej sytuacji nawet mając wyrobioną kartę EKUZ, będziesz zobowiązany do częściowego pokrycia kosztów leczenia czy wizyty u lekarza.

Jak wyrobić EKUZ i na jak długo jest wydawana?

Wyrobienie karty EKUZ jest bardzo proste. Wystarczy, że wykonasz 3 kroki:

 1. Wypełnisz wniosek.
 2. Złożysz wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami w oddziale NFZ.
 3. Odbierzesz kartę EKUZ.

To wszystko. Osobną kwestią pozostaje to, na jaki okres będziesz mógł na jej podstawie korzystać ze świadczeń zdrowotnych za granicą. Zasadniczo możesz ją otrzymać na:

 • 42 dni, jeśli jesteś kobietą w okresie połogu i masz obywatelstwo polskie i mieszkasz na terenie RP;
 • 90 dni, o ile Twoje dochody nie przekraczają maksymalnego progu korzystania ze świadczeń opieki społecznej gminy, w której mieszkasz;
 • 2 miesiące, o ile jesteś osobą bezrobotną i zarejestrowaną w Powiatowym Urzędzie Pracy;
 • 6 miesięcy w przypadku: 
 • nieubezpieczonych kobiet będących w trakcie ciąży lub porodu;
 • nieubezpieczonych kobiet mających status uchodźcy;
 • osób nie mających ubezpieczenia w NFZ, ale będący poniżej 18. roku życia i posiadający status uchodźcy;
 • 18 miesięcy, o ile jesteś osobą zgłoszoną do ubezpieczenia rodzinnego i masz powyżej 18 lat, pobierasz rentę, studentem zgłoszonym do ubezpieczenia przez uczelnię lub jesteś dzieckiem / uczniem, mającym prawo do własnego ubezpieczenia i powyżej 18. roku życia;
 • 36 miesięcy, jeśli pracujesz lub prowadzisz własną działalność gospodarczą;
 • 5 lat, o ile jesteś emerytem, osobą poniżej 18. roku życia lub osobą pobierającą nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Musisz jednak pamiętać, że sama karta EKUZ może nie pokrywać wszystkich kosztów leczenia czy innych wydatków związanych m.in. z transportem. Osobną kwestią pozostaje fakt, że mając kartę EKUZ, za opiekę zdrowotną w krajach spoza UE lub EOG i tak będziesz musiał zapłacić. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które rozszerzy dostępne świadczenia.

Zanim jednak to zrobisz, zastanów się nad charakterem swojego wyjazdu. Innej polisy będziesz potrzebować, jeśli będziesz uprawiać np. windsurfing, a innej, gdy tylko będziesz zwiedzać. Planując uprawianie jakiejś dyscypliny sportu, szczególną uwagę zwróć na punkty wymienione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia lub Definicjach.

Niektórzy ubezpieczyciele traktują załóżmy wspinaczkę wysokogórską czy windsurfing za czynności o podwyższonym ryzyku, inni z kolei będą to uważać za czynności rekreacyjne. W efekcie ci pierwsi nie zwrócą Ci kosztów leczenia za urazy, których nabawiłeś się podczas windsurfingu, podczas gdy ci drudzy nie będą robić żadnych problemów.

Ubezpieczenie turystyczne – na co zwrócić jeszcze uwagę?

Podczas przeglądania ofert na ubezpieczenie turystyczne, zwróć uwagę na kilka podstawowych parametrów. Dotyczy to szczególnie następujących:

 1. Jaki jest zakres ubezpieczenia, czyli:
 • Czy polisa obejmuje koszty leczenia i assistance, a jeśli tak – to do jakiej kwoty?
 • Czy polisa obejmuje odpowiedzialność cywilną, a jeśli tak – to do jakiej kwoty?
 • Czy polisa obejmuje NNW, a jeśli tak – to do jakiej kwoty?
 • Czy polisa obejmuje ubezpieczenie bagażu podróżnego?
 1. Jaka jest suma ubezpieczenia?
 2. Jakie są wyłączenia odpowiedzialności?
 3. Jakich definicji użył ubezpieczyciel?

To są najważniejsze parametry, które musisz wziąć pod uwagę. Po zapoznaniu się z nimi, będziesz konkretnie wiedział, jakie w zasadzie wykupiłeś ubezpieczenie turystyczne. Niekiedy możesz potrzebować dodatkowych świadczeń, np. rozszerzonej ochrony dla kobiety w ciąży lub dodatkowego ubezpieczenia motoryzacyjnego, jeśli podróżujesz własnym samochodem. Najlepszym rozwiązaniem jest dokładna analiza własnego zapotrzebowania, porównanie ofert kilku ubezpieczycieli i rozmowa z dobrym doradcą, czyli takim, który nie patrzy tylko na zysk, ale na korzyści, jakie Ty otrzymasz.

Jakie są ubezpieczenia zdrowotne za granicą w pracy?

O nieco innych kwestiach musisz pamiętać, gdy wybierasz się do pracy za granicą. Przy dłuższym pobycie w obcym państwie i podczas wyjazdu w celach zarobkowych, karta EKUZ może nie gwarantować żadnych świadczeń. Przede wszystkim dlatego, że tracisz prawo do bycia ubezpieczonym w polskim NFZ. Dlatego wyjeżdżając za granicę do pracy, będziesz musiał zorientować się, jak wygląda system opieki zdrowotnej w kraju, do którego wyjeżdżasz.

Jak ubezpieczyć się w Niemczech?

Jednym z pięciu państw, do którego wyjeżdżają Polacy, są Niemcy. Podejmując legalną pracę (lub otwierając firmę) u naszych zachodnich sąsiadów, automatycznie zostaniesz objęty tzw. gesetzliche Krankenversicherung – czyli ubezpieczeniem ustawowym. Od tej pory będziesz mógł legalnie korzystać ze świadczeń zdrowotnych w jednej ze 130 kas chorych, przy czym ich zakres jest ujednolicony, tj. bardzo zbliżony dla każdego ubezpieczonego.

Ubezpieczenie ustawowe pokrywa jednak wyłącznie 10 euro dziennie z tytułu leczenia. Nie możesz przy tym liczyć na żadne dodatkowe świadczenia, jak np. ambulatoryjne czy leczenie szpitalne, a także stomatologiczne. One dostępne są wyłącznie za dodatkową opłatą. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy korzystasz z tzw. private Krankenversicherung, czyli ubezpieczenia prywatnego. Składki w tym przypadku ustalane są indywidualnie, w zależności od potrzeb. Jest jednak pewien kruczek, a mianowicie – możesz skorzystać z tego ubezpieczenia pod warunkiem, że zarabiasz więcej, niż 59 400 euro rocznie.

Jak ubezpieczyć się w Wielkiej Brytanii?

Dużo prostszy system obowiązuje w Wielkiej Brytanii. Na Wyspach wystarczy, że podejmiesz legalne zatrudnienie, wyrobisz numer NIN (National Insurance Number) i wybierzesz swoją przychodnię oraz lekarza (GP – General Pracitioner). To wszystko – od tego momentu możesz korzystać z pełnego wachlarza świadczeń z NHS (National Health Service) na takich samych prawach, co rodowity Brytyjczyk.

Jak ubezpieczyć się w Holandii?

Jeden z najbardziej skomplikowanych systemów ubezpieczeń zdrowotnych obowiązuje w Holandii. Przede wszystkim dlatego, że działa on zupełnie inaczej, niż w Polsce. Podstawowym ubezpieczeniem zdrowotnym nie zostaniesz objęty z automatu po podjęciu legalnej pracy. Sam musisz zadbać o wybór jednego ze 100 ubezpieczycieli, a na dodatek samodzielnie opłacać składkę.

Średnia wysokość składki za pakiet podstawowy takiej polisy wynosi 100 euro, jednak nie obejmuje wszystkich świadczeń, np. stomatologicznych czy fizjoterapeutycznych. Możesz wykupić dodatkowe świadczenia u ubezpieczyciela, co będzie się wiązać z podniesieniem comiesięcznej składki.

W Holandii dodatkowo raz do roku ustalana jest dodatkowo kwota zwana “ryzykiem własnym” (eigen risico). Jest to swojego rodzaju limit, poniżej którego koszty leczenia musisz pokryć samodzielnie. Czyli – jeśli w 2019 roku eigen risico wynosiło 385 euro, to za wszelkie świadczenia medyczne poniżej tej kwoty płacisz z własnej kieszeni.

Jakie tłumaczenia mogą być potrzebne do wyjazdu za granicę?

Wyjeżdżając za granicę, będziesz potrzebować nie tylko ubezpieczenia zdrowotnego. W zależności od celu wyjazdu, możesz potrzebować różnych tłumaczeń. W przypadku podróży o charakterze turystycznym sprawa jest dosyć prosta – warto, abyś wyposażył się np. w aplikacje do tłumaczenia języka na żywo, a także ewentualnie zadbał o np. tłumaczenie poświadczone zgody na wyjazd dziecka, gdy będzie podróżowało z jednym rodzicem lub osobą trzecią.

Nieco więcej usług tłumaczeniowych możesz jednak potrzebować w przypadku wyjazdu do pracy. W tym przypadku warto, abyś zlecił tłumaczenie wszelkich uprawnień i zezwoleń, dzięki którym możesz wykonywać zawód regulowany w obcym kraju. Dobrym pomysłem jest także postaranie się o apostille w przypadku wszelkich dokumentów wydanych w Polsce, a które mogą Ci się przydać za granicą. Zachęcamy do kontaktu z nami – pomożemy Ci przy każdym tłumaczeniu dokumentów.

Zainteresuje Cię również:

Jak wygląda kupno domu w Anglii i ile to zajmuje czasu?

Jak wynająć auto za granicą? Poradnik krok kroku

Co to są dokumenty Google i czego o nich nie wiesz?

Tłumaczymy dokumenty – zamawiaj przez Internet

Ta strona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia lepszej zawartości, bezpiecznej pracy oraz do celów statystycznych. Korzystanie z plików można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki internetowej. Klikając „Akceptuję” lub zamykając ten komunikat, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Polityka prywatności i plików cookies.