Zachowuj się… ale jak? Zachowania specyficzne dla różnych krajów

Czy wiesz, że po charakterystycznym  zachowaniu czy reakcji możesz poznać mieszkańca konkretnego kraju? Każde państwo ma swoją kulturę, która przejawia się w indywidualnym sposobie bycia. Niektóre tego typu zachowania  są nam znane zarówno z zagranicznych wycieczek, jak i powszechnych stereotypów. Anglicy nie robią nic poza piciem herbaty (punktualnie o 17:00), Niemcy pracują ponad normę i nie wydadzą ani grosza więcej niż powinni (a najchętniej nie wydadzą nic), a Włosi krzyczą, bałaganią i do czterdziestki trzymają się maminej spódnicy. Warto sięgnąć poza te znane wszystkim klisze i sprawdzić, jakie zachowania mogą nas zdziwić, kiedy pojedziemy na wakacje lub poznamy w Polsce nowego znajomego z innego kraju. Oraz… co dziwi naszych zagranicznych przyjaciół, kiedy spotykają Polaka.

Ustąp miejsca – ale nie w Niemczech

Kurczaki w świnka w kolejce do autobusu - nie ustępują miejsca

Ostatnio coraz bardziej popularna jest dyskusja na temat ustępowania miejsca w autobusie. Czy jest to konieczne, skoro płacimy za bilet? Komu tak naprawdę powinniśmy oddawać nasze z trudem upolowane po 8 godzinach pracy siedzonko? Chociaż głosów w dyskusji jest sporo, można odnieść wrażenie, że młodzi Polacy wciąż często odznaczają się kulturą osobistą i zwalniają swoje miejsce na rzecz starszych osób. No właśnie… czy na pewno wszędzie takie zachowanie zostanie odebrane jako kulturalne? W Niemczech nie wykształcił się podobny nawyk, a zaproszenie dziarskiej emerytki do zajęcia miejsca w zatłoczonym pojeździe może być odebrana jako zniewaga. Niemcy wiecznie młodzi?

Ameryka – spóźnienie nie takie straszne

Dziewczyna czeka na spóźnionego Amerykanina :)

Denerwuje Was spóźnianie? Zapraszając na imprezę gości z Ameryki, możecie spodziewać się, że pojawią się jakiś czas po wyznaczonym terminie. Dla nich takie przyjście po czasie to kulturalna norma, a dzwonek do drzwi o dokładnie umówionej godzinie może być odebrany jako zachowanie niegrzeczne. U nas na szczęście (czy na pewno? ;)) wciąż popularniejsze jest przychodzenie na spotkania przed czasem, chociaż można odnieść wrażenie, że niektórzy chętnie przejmują amerykański zwyczaj. Pamiętaj też, że przebywając w towarzystwie mieszkańców Ameryki, musisz przyzwyczaić się do bardzo głośnego śmiechu – nawet w miejscach publicznych. Polacy, szczególnie starsi, wciąż czują się rozdrażnieni takim nawykiem, więc raczej nie przenoś go w krajowe realia.

Japonia – siorbanie i napiwki

Kobieta pije zupę siorbiąc - jak w Japonii

Jeśli zamierzacie odwiedzić Japonię, koniecznie zapoznajcie się wcześniej z popularnymi obyczajami i zachowaniami. Możecie być bardzo zdziwieni, jeżeli zapomnicie o przyswojeniu najważniejszych informacji, ponieważ kraje wschodu zdecydowanie różnią się od Europy. Po pierwsze – jedząc zupę (którą oczywiście wypijesz prosto z miski), nie wzbraniaj się przed głośnym siorbaniem! To nie tylko nie kłóci się z kulturą osobistą gościa, lecz także jest bardzo mile widziane przez gospodarzy. Kiedy jesz w restauracji, pod żadnym pozorem nie dawaj napiwku! Japoński kelner może nie zrozumieć, że chcesz podziękować za dobry serwis i poczuje się urażony. Analizując japońskie osobliwości, nie sposób nie wspomnieć o specyficznym zawodzie, który niebawem może się przydać również w Warszawie. Chodzi oczywiście o „upychaczy”, którzy pomagają tłumowi wsiąść do metra. W Japonii to już standard – nie zdziwcie się więc, kiedy taki człowiek  będzie chciał niemal na siłę wepchnąć was do wagonu! Chcielibyście, żeby taki zawód był popularny też nad Wisłą?

Chiny – wszechobecne plucie

Dziewczyna zalana wodą - a może śliną?

Dobrze wychowany Polak, widząc osobę, która pluje w miejscu publicznym, będzie zniesmaczony. Inaczej jest w przypadku Chińczyków. Przedstawiciele tego narodu pozwalają sobie na splunięcie praktycznie wszędzie, nawet w restauracjach i szpitalach. Kolejnym nieprzyjemnym nawykiem, który Chińczycy praktykują, gdzie tylko się da, jest palenie papierosów. Zalewa Was krew, kiedy ktoś zaciąga się na przystanku autobusowym? W Chinach możecie się z tym spotkać nawet u lekarza!

Francja – może kawy?

Francuz pijący kawę we francuskiej kafejce - francuski zwyczaj

Kraj, który kojarzy się przede wszystkim z dobrym gustem, stylem i elegancją ma swoje małe dziwactwa. Jednym z nich jest wielogodzinne przesiadywanie w kawiarniach – nierzadko przy jednym, małym espresso. Francuz delektuje się kawą, a jak już się skończy – chłonie atmosferę kawiarni. Tak naprawdę wcale się nie dziwimy, w końcu o wyjątkowym klimacie francuskich kawiarenek słyszeli już mieszkańcy całego świata.

Brazylia – prysznic potrzebny od zaraz

Kobieta bierze prysznic - może jako gość Brazylijczyka

Lubicie brać prysznic? Pewnie, że tak! Lubią go też Brazylijczycy, dlatego bardzo chętnie proponują takie odświeżenie się swoim gościom. Dla nas może wydawać się to odrobinę dziwne, a nawet podejrzane – trudno nie zastanawiać się, czy pytanie nie zawiera w sobie sugestii. Może zaczęliśmy wydzielać nieprzyjemny zapach i najwyższy czas na wodę i mydło? Pamiętajcie jednak, że Brazylia potrafi być wyjątkowo gorącym krajem, a jej mieszkańcy mogą myć się nawet kilka razy dziennie i często to rzeczywiście pierwsza rzecz, którą robią po powrocie do domu. Można przypuszczać, że oczekują tego samego od swoich gości. 🙂

Polska – samoloty, bose stopy i kolęda

Stopy w kolorowych skarpetkach - typowe w polskim domu ;)

No dobrze, na koniec czas na małe rozgrzeszenie i sprawdzenie, co wydaje się dziwne mieszkańcom innych państw w zachowaniach i obyczajach Polaków. Na pewno jest to słynne już klaskanie po wylądowaniu samolotu. Tak naprawdę nie wiadomo, skąd wziął się ten dziwny nawyk, jednak zauważają go już nie tylko cudzoziemcy, lecz także rodzime media.

Innym intrygującym dla turystów zachowaniem jest zdejmowanie butów w domu – zarówno w przypadku gospodarzy, jak i ich gości. Większość zgodzi się, że urządzanie przyjęcia w kapciach lub skarpetach jest absolutnie niedopuszczalne.

Fenomenem jest także popularna u nas „kolęda”, czyli przyjmowanie w katolickich domach księdza w okresie bożonarodzeniowym.

O dziwo, z niezrozumieniem często spotyka się też… grzeczność polskich mężczyzn. Nie wszystkie cudzoziemki lubią być przepuszczane w drzwiach lub całowane w rękę (ten zwyczaj wydaje się niektórym szczególnie obrzydliwy). Uważają, że takie gesty nie są kulturalne, ale mają postawić je w słabszej wobec mężczyzny pozycji.

Oczywiście nie wszystkie wymienione powyżej przykłady to zachowania, których nie spotkamy w Polsce i odwrotnie -„typowo polskie” zachowania  pojawiają się także gdzie indziej na świecie. Granice stają się coraz bardziej płynne, a do krajów zjeżdżają nie tylko turyści, lecz także ich obyczaje. Kto wie, może koleżanka, która regularnie przychodzi na umówione spotkanie pół godziny po czasie, nie jest spóźnialska, tylko właśnie wróciła ze Stanów Zjednoczonych? Uważalibyśmy jednak z zakwalifikowaniem każdego plującego w miejscach publicznych osobnika za wielkiego miłośnika kultury Chin ;).

A Wy, jakie znacie przykłady dziwnych zachowań zaobserwowanych w innych państwach? A może spotkaliście się z niezrozumieniem w stosunku do Polskich obyczajów ze strony obcokrajowców? Jeśli tak, koniecznie się z nami podzielcie! I zobaczcie, jakie ciekawe, nietypowe  i śmieszne sytuacje przytrafiają się obcokrajowcom mieszkającym w Polsce.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

<