W jakich krajach język arabski jest językiem urzędowym?

Arabski należy do rodziny języków afroazjatyckich (nazywanej też chamitosemicką), której języki – a wśród nich te reprezentujące najstarsze kultury świata, takie jak egipska, akadyjska czy ugarycka – występują na obszarach Azji Zachodniej oraz Afryki Północnej, Północno-Wschodniej i Północno-Zachodniej.

Przy liczbie użytkowników szacowanej na 315 421 3001 do 375 milionów ludzi w świecie arabskim i diasporze arabsko-muzułmańskiej arabski jest zdecydowanie najczęściej używanym językiem semickim. Warto dodać, iż język ten zawiera się w czterech głównych grupach. Arabski stanowi obecnie zestaw dialektów, które coraz bardziej różnią się od znacznie siebie, niektóre z nich używane są jedynie w mowie i brak tu transkrypcji językowej.

Potrzebujesz tłumaczenia?

W jakich krajach język arabski jest językiem urzędowym?

Powstanie literackiego języka arabskiego datuje się na VII wiek naszej ery i daje początek narodzinom islamu i imperium muzułmańskiego. Jest to tak zwany klasyczny język arabski, który przekształcił się następnie w literacki. Jego rozwój można podzielić na następujące etapy: język protoarabski z dialektami staroarabskimi, arabski klasyczny i arabski literacki.

Modern Standard Arabic – standard językowy

Czym właściwie jest MSA? To Modern Standard Arabic czyli współczesna, standardowa wersja języka arabskiego. Jest to język oficjalny, nauczany w szkołach w krajach arabskich, używany głównie w środkach masowego przekazu, w prawie, literaturze . MSA różni się od klasycznego arabskiego, języka literackiego świętej księgi, w którym napisany jest Koran – to język użytkowy, który umożliwia porozumiewanie się osobom pochodzącym z różnych rejonów świata.

Język arabski zapisujemy alfabetem arabskim – abdżadowym, czyli zawierającym wyłącznie spółgłoski, a raczej znaki służące do zapisania spółgłosek. Słowo „abdżad” (أبجد) oznacza w języku arabskim „alfabet” i pochodzi od 4 pierwszych liter alfabetu arabskiego: alif (ا), ba (ب), dżim (ج), dal (د). Alfabet arabski zawiera 28 liter (nie znaczków ani szlaczków), zapisuje się go, podobnie jak w języku hebrajskim, od prawej do lewej.

Jako wynik długotrwałej ekspansji, współczesny standardowy arabski jest uznawany za język urzędowy 25 państw, co plasuje go na trzecim miejscu po angielskim i francuskim i pozwala odgrywać ogromną rolę na międzynarodowej arenie językowej: 22 państwa członkowskie Ligi Arabskiej: Algieria, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Komory, Dżibuti, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Irak, Jordania, Kuwejt, Liban, Libia, Maroko, Mauretania, Oman, Palestyna, Katar, Somalia, Sudan, Syria, Tunezja, Jemen; Erytrea; Czad; Saharyjska Arabska Republika Demokratyczna (uznawana przez niektóre kraje). Nierozpoznany na arenie międzynarodowej Somaliland, oprócz języka somalijskiego, używa również arabskiego jako języka urzędowego. Ponadto oficjalny język Malty, maltański, jest językiem wywodzącym się z sycylijskiego arabskiego średniowiecza.

Algieria

Algieria jest największym krajem Maghrebu – regionu północnej Afryki, którego nazwę zawdzięcza Arabom. To drugi pod względem powierzchni kraj w Afryce, a jedenasty na świecie. Leży między Morzem Śródziemnym a Saharą. Kiedyś istniała tu baza francuskiej, elitarnej Legii Cudzoziemskiej pozwalająca odegrać istotna rolę w zwalczaniu plemion Berberów. Konstytucja stanowi, że arabski i tamazight są językami urzędowymi kraju. Arabski wyznaczony jako język urzędowy to Modern Standard Arabic ułatwiający porozumienie osobom pochodzącym z różnych środowisk. W życiu codziennym Algierczycy mówiący po arabsku na ogół posługują się dialektalnym arabskim dardja, który różni się od dosłownego arabskiego morfologią, składnią, wymową i słownictwem. Dardja zachował pewne berberyjskie słowa i struktury składniowe oraz zapożyczył terminy z francuskiego, a także w mniejszym stopniu z tureckiego i hiszpańskiego.

Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska, a właściwie Królestwo Arabii Saudyjskiej, to państwo położone na półwyspie Arabskim.

Nazwa kraju pochodzi od dynastii Saudów, którzy byli założycielami państwa. Do dziś Saudowie są jednym z najpotężniejszych rodów na świecie. Ustrój państwa to monarchia absolutna. Arabia Saudyjska jest jednym z najbogatszych państw świata. Jej obywatele nie płacą podatku dochodowego. Główną osią gospodarki jest wydobycie i przetwórstwo ropy naftowej, a także wydobycie gazu ziemnego, soli kamiennej, złota oraz innych surowców. Co ciekawe, tydzień zaczyna się w sobotę, kończy w środę, a weekend to czwartek i piątek.

Oficjalnym językiem Arabii Saudyjskiej jest język arabski, którym posługuje się w różnych dialektach 85% ludności kraju. Językiem angielskim, ważnym dla biznesu, handlu i podróży, posługuje się co najmniej 15% populacji. Farsi (lub perski) jest często używany jako drugi język przez mniejszość szyicką na północnym wschodzie. Pracownicy zagraniczni mówią głównie w urdu, hindi, tagalskim, bengalskim, somalijskim, pendżabskim, perskim, dari i paszto.

Bahrajn

Bahrajn, a właściwie Królestwo Bahrajnu, to państwo położone w Zatoce Perskiej, na archipelagu między Katarem a Arabią Saudyjską. Panuje w nim ustrój monarchistyczny, a na czele państwa od 2002 r. stoi król. Nazwa państwa oznacza „dwa morza”. Wiele organizacji międzynarodowych uważa, że w Bahrajnie nie przestrzega się praw człowieka. Dominuje w nim konserwatywna tradycja i kultura. Głównym źródłem prawa jest szariat – islamskie prawo religijne.

Język klasyczny, czyli Modern Standard Arabic, jest językiem ojczystym tylko dla 1% populacji . Bahrajn arabski jest najczęściej stosowanym dialektem w Bahrajnie (57% ludności kraju lub 400 000 Bahrajnów) wśród wielu dialektów języka arabskiego.

Komory

Oficjalnie Związek Komorów, jest wyspiarskim państwem w północnej części Kanału Mozambickiego, na archipelagu Komorów, między Madagaskarem a Mozambikiem. Jest jednym z najmniejszych państw afrykańskich. Stolicą jest Moroni, gdzie mieszka ok. 60 tys. ludzi, to główny port morski i lotniczy kraju. Języki urzędowe to arabski, francuski i komoryjski.

Dżibuti

Dżibuti to państwo w Afryce Wschodniej o powierzchni ponad 13 razy mniejszej od Polski. Jest niepodległym państwem od 1977 roku. Jego stolicą jest miasto Dżibuti będące jednocześnie dużym portem handlowym i rybackim, a zarazem portem wolnocłowym dla Etiopii, która nie ma dostępu do morza. Społeczeństwo liczące niecały milion ludzi składa się głównie z Somalów i Afarów. Językami republiki Dżibuti są francuski i arabski. Afar i Somali nazywane są „językami narodowymi”. Wraz z oromo i amharskim w mieście Dżibuti są to główne języki życia codziennego.

Egipt

Egipt to kraj położony w północno-wschodniej Afryce, nawadniany przez Nil i słynący z piramid zbudowanych za czasów faraonów. Ten kraj ma 92 milionów mieszkańców, z których 16 milionów mieszka w Kairze, stolicy. Oficjalnym językiem Egiptu jest współczesny standardowy arabski, ale głównym językiem używanym jest egipski arabski, przypominający klasyczny arabski, pomimo pewnych różnic w wymowie kilku liter i wokalizacji niektórych słów, które zmieniają się w zależności od prowincji i wsi. Siwi – Tamazight (Berber) z zachodu kraju – jest nadal używany w Siwie.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie – to państwo arabskie położone na Bliskim Wschodzie, Zatoką Perską i Omańską składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szradża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżarja. Językiem urzędowym jest arabski, najczęściej używanym urdu, ale wszyscy mieszkańcy mówią po angielsku.

Maroko

Maroko, lub od 1956 roku, w długiej formie Królestwo Maroka, dawniej nazywane Imperium Cherifian, jest zregionalizowanym państwem unitarnym położonym w Afryce Północnej. Jej reżim polityczny to zunifikowana półparlamentarna monarchia konstytucyjna. Jego administracyjną i polityczną stolicą jest Rabat, a największym miastem, jak również gospodarczym, jest Casablanca. Podobnie jak w kilku krajach Afryki Północnej, językiem urzędowym Maroka jest arabski (z alfabetycznym pismem arabskim). Ze względu na kolonialną przeszłość kraju, język francuski jest również szczególnie popularny w Maroku, zwłaszcza na północy kraju. Francuski jest nauczany w szkole i na stanowiskach uniwersyteckich.

Irak

W długiej formie Republika Iraku, to kraj na Bliskim Wschodzie, położony na północ od Półwyspu Arabskiego. Irak jest czasami nazywany „krainą dwóch rzek” w odniesieniu do Tygrysu i Eufratu. Bagdad jest jego stolicą i największym miastem. Najczęściej używanym językiem w Iraku jest język arabski (w szczególności arabski mezopotamski); drugim – kurdyjski (głównie dialekty sorani i kurmandżi), a następnie iracki turkmeńsko-turkomański dialekt turecki i syryjski (odnosi się do języków neoaramejskich, a konkretnie: asyryjskiego neoaramejskiego, chaldejskiego neoaramejskiego i Mandean neoaramejski). W tym państwie mówimy już zatem o występującej grupie języków.

Dialekty języka arabskiego – jaki jest najczęściej używany?

Najważniejszymi dialektami są: egipski, chami, maghrebi, hejazi. Chami używany jest w Syrii, Libanie, Jordanii i Palestynie, hassanya używany jest w Mauretanii, Maroku, Saharze Zachodniej i niektórych obszarach Afryki Zachodniej.

Dialekt egipski

Uważany jest za najbardziej popularny, dzięki popularności kina, ale w ostatnich latach pojawienie się seriali syryjskich i libańskich czy tureckich dubbingowanych tymi dialektami całkowicie położyło kres egipskiej hegemonii.

Język arabski jest językiem urzędowym kilku organizacji międzynarodowych:

Liga Arabska;

Organizacja Współpracy Islamskiej;

Organizacja Narodów Zjednoczonych;

Unia Afrykańska;

Unia Arabskiego Maghrebu.

Tłumaczenia języka arabskiego? Jesteś w dobrym miejscu

Potrzebujesz tłumaczeń języka arabskiego? W turbotlumaczenia.pl obsługujemy ponad 60 języków w 304 parach językowych. Zapewniamy zarówno tłumaczenia zwykłe, przysięgłe, specjalistyczne, naukowe, jak i lokalizację tłumaczenia. To wszystko dostępne od ręki. Wyceniasz i zamawiasz tłumaczenia tak, jak lubisz najbardziej. Czyli przez Internet. Sprawdź, jak to działa i skorzystaj z wyceny online już dzisiaj!

Zamawiaj i wyceniaj tłumaczenia arabskiego online

Ta strona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia lepszej zawartości, bezpiecznej pracy oraz do celów statystycznych. Korzystanie z plików można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki internetowej. Klikając „Akceptuję” lub zamykając ten komunikat, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Polityka prywatności i plików cookies.