Postanawiam nie rezygnować – jak zrealizować noworoczne postanowienia biznesowe

Lubimy nowe początki, dlatego też w pierwszych dniach stycznia jesteśmy pełni energii i towarzyszy nam dobry nastrój. Przecież to oczywiste, że do końca roku waga pokaże przynajmniej 10 kg mniej, opanujemy nowy język na poziomie B2, nauczymy się szyć, rzeźbić lub piec najlepsze torty. Będziemy mądrzejsi, piękniejsi, bardziej przebojowi – po prostu lepsi.

Postanowienia noworoczne to przyjemny element wchodzenia w nowy rok. Pewnego rodzaju tradycją stało się także ich subtelne wyśmiewanie wynikające z tego, że wiele osób po kilku tygodniach (lub wcześniej!) zapomina o swoich bogatych planach i decyzjach.

Wiele z postanowień dotyczy obszarów ściśle biznesowych, mających związek z rozwojem firmy i jakością wykonywanej pracy. Te spełnić szczególnie trudno – wymagają koncentracji i często uzależnione są także od działań innych osób. Podpowiadamy, jak zrobić na złość rzeczywistości i w tym roku rzeczywiście osiągnąć te nieco bardziej profesjonalne cele. Tak, to jest możliwe!

Twój przyjaciel realizm

Jeżeli jesteś miłośnikiem wszelkich fast foodów i słodyczy, na myśl o bieganiu dostajesz drgawek, a każdego dnia spędzasz 10 godzin przed komputerem, zastanów się, czy postanowienie „w ciągu 3 miesięcy całkowicie zmienię swoją dietę na wegańską i zostanę finalistą maratonu” jest tym, czego potrzebujesz.

Rzecz wygląda podobnie, kiedy chodzi o biznes. Na początku roku nasza percepcja może być trochę zaburzona, mamy więcej sił, jesteśmy pełni ambicji i… nie do końca racjonalni. Po jakimś czasie rozsądek wraca, uświadamiamy sobie, że postanowienia są nierealne i dopada nas frustracja, która skutecznie uniemożliwia ruszenie z miejsca.

Dobry plan i obiektywne oko są potrzebne szczególnie przy zamiarach związanych z firmą i jej rozwojem. Oczywiście nie zniechęcamy do ambitnych planów, jednak warto przemyśleć, czy te, na które się zdecydowałeś, są możliwe w realizacji. Najlepiej poprosić o opinie innych profesjonalistów, odpowiednio wcześniej skonsultować się z zespołem i sprawdzić, czy za entuzjazmem kryją się rzeczywiste perspektywy.

Konkretne terminy

Kiedy masz już realny cel, musisz dopilnować, żeby jego realizacja nie była nieustannie odwlekana. Postanowienie musi zostać jak najdokładniej umiejscowione w czasie. Najgroźniejszym zabójcą dla innowacyjnych pomysłów jest podejście „kiedyś w końcu się za to weźmiemy”.

Klepsydra odmierzająca czas do realizacji celu

Nie odkładaj ustalania terminu na później, zrób to od razu po tym, jak zdecydujesz, że dana rzecz będzie Twoim (bądź Waszym – jeśli mowa o zespole) postanowieniem na nowy rok. Wyraźnie oznacz ten punkt w firmowym kalendarzu – widocznie upływający czas nie da o sobie zapomnieć i zmotywuje Was do działania!

Szukaj wsparcia

W firmie nigdy nie działasz samodzielnie. Biznesowe postanowienia noworoczne tym różnią się od prywatnych, że nie musisz być osobą odpowiedzialną za cały przebieg realizacji. To znacznie zwiększa szansę na sukces! Dziel się wszystkim: wizją, planami, entuzjazmem oraz – oczywiście – obowiązkami.

Stwórz zaufany zespół projektowy, który „poczuje” Twój plan i rzeczywiście pomoże Ci wcielić go w życie. W grupie pracuje się znacznie przyjemniej niż w pojedynkę. Poprawiacie swoje umiejętności komunikacyjne i zdolność pracy zespołowej. A kiedy jesteś niedysponowany, projekt nie zamiera. Każdy zajmuje się tą częścią planu, do której jest najlepiej przygotowany. No i najważniejsze – masz z kim świętować powodzenie ;).

Bądź na bieżąco                      

Większe firmowe projekty powinny  składać się z kilku mniejszych etapów, których obserwowanie pozwoli śledzić postęp wykonywanej pracy.

Wypisz w punktach konieczne do spełnienia wymagania, uszereguj je i rozplanuj w czasie. Dzięki takiemu przygotowaniu będziesz wiedzieć, jakich efektów spodziewać się w danym tygodniu lub miesiącu. To bardzo pomocne, ponieważ pozwala na regularne naprawianie ewentualnych drobnych błędów bez znaczącego narażania projektu i demotywowania zespołu.

Nie rezygnuj

No właśnie – ta okropna demotywacja. Możesz mieć pewność, że pojawi się przynajmniej raz. Kryzysy wiążą się z wieloma czynnikami. Może to być nagła zmiana w strukturze firmy, długotrwały brak widocznych efektów, przemęczenie, brak wsparcia, czy nawet problemy osobiste. Takie rzeczy potrafią sprawić, że projekt zostanie na chwilę zawieszony.

To nic złego. Ważne jest, żeby zawieszenie nie przerodziło się w całkowite porzucenie przyjętych wcześniej planów. Nawet jeśli Twój entuzjazm jest ogromny, przygotuj się na to, że słabsze dni i tak nastąpią i bądź gotowy, żeby sobie z nimi poradzić. Nie zapominaj, że konsekwencje porzucenia zadania będą dla Ciebie o wiele bardziej przykre niż jakikolwiek drobny kryzys w trakcie pracy nad nim.

Nagradzaj się

Oczywiście racjonalnie ;). Niektórzy przyjmują założenie, że najskuteczniejsza motywacja polega na zabronieniu samemu sobie czegoś przyjemnego, dopóki ważne zadanie nie zostanie wykonane.

Bieg do celu i nagrody

Spróbuj przeciwnej strategii – w końcu nagroda działa na motywację lepiej niż kara. Pomyśl o rzeczach, które możesz zrobić dla siebie (i oczywiście dla zespołu) przy każdym kolejnym kroku, który przybliża projekt do wyczekiwanego sukcesu. Świętujcie nie tylko osiągnięcie ostatecznego celu, lecz także zrealizowanie poszczególnych etapów. Taki rewelacyjny zastrzyk energii do dalszej pracy sprawia również, że jest nam głupio wycofać się z postanowień.

Decydując się na biznesowe postanowienia noworoczne, warto zapoznać się z koncepcją formułowania celów SMART. To pięć postulatów, które określają cechy poprawnie ustalonego celu. Według akronimu powinien być on skonkretyzowany, mierzalny, osiągalny, realny i określony w czasie. Postępowanie według tych zaleceń znacząco zwiększa szansę na osiągnięcie sukcesu i wytrwanie w postanowieniu – nie tylko noworocznym.

Uff, dużo zaleceń? Może najprostszą drogą jest zrezygnowanie z podejmowania jakichkolwiek decyzji na początku roku? Zdecydowanie odradzamy! W końcu satysfakcja, którą poczujesz za rok jest warta każdego wysiłku. Ĺ»yczymy powodzenia i efektywnych 12 miesięcy – na pewno się uda! 🙂

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

<