Najlepsze aplikacje na Androida i iPhone – które z nich warto znać i pobrać na telefon?

Najlepsze aplikacje na Androida i iPhone

Smartfony obecne są używane w każdym aspekcie codziennego życia. Współczesne urządzenia już dawno przestały służyć wyłącznie do dzwonienia i wysyłania SMS’ów (które coraz rzadziej są pisane, bo zastępują je popularne komunikatory) i posiadają znacznie bardziej rozbudowane możliwości. Duża pamięć albo jej rozbudowanie o kartę pamięci sprawia, że można na nie pobrać wiele aplikacji. To dzięki nim pełnią również role pomocnicze w organizacji życia prywatnego lub zawodowego. Dostarczają rozrywki, wspomagają pracę i pozwalają się uczyć nowych rzeczy.

Bez względu, czy należysz do team Android (smartfony popularnych marek) czy team iPhone (tylko Apple), zobacz naszą listę najlepszych aplikacji na telefon, dzięki którym Twoja codzienność stanie się znacznie łatwiejsza.

Tłumaczenia? Zamawiaj online!

Aplikacje na smartfona – co musisz wiedzieć?

Na pewno telefon, którego obecnie używasz nie jest już Twoim pierwszym smartfonem. Być może należysz też do osób, które zmieniają co kilka lat telefon, ciesząc się nowymi funkcjami.

Tak naprawdę istnieje bardzo duża różnorodność aplikacji na telefon. Większość z nich posiadasz na nim od nowości. Skrzynki mailowe, aplikacje Meta czy Google. Co roku coraz więcej z nich pojawia się na smartfonach i po zalogowaniu się są gotowe do użytku.

Jednak współczesne urządzenia mobilne działają na dwóch systemach operacyjnych. Produkty Apple działają na iOS (sklep z aplikacjami to AppStore), zaś cała reszta – na Androidach (w tym przypadku to Google Play). To rozróżnienie powoduje, że inne będą również dostępne dla nich aplikacje (choć w przypadku “topowych” produktów będą to najczęściej te same pozycje, o czym przekonasz się dalej).

Co za dużo, to nie zdrowo – nie przesadź z aplikacjami na smartfonie

Z tym sformułowaniem zapewne się spotkałeś. Okazuje się, że ma sens również w kontekście smartfonów. Zwłaszcza tych, które działają na systemie Androida. Jest to oprogramowanie typu open source, tj. kod źródłowy jest otwarty i praktycznie każdy może być autorem własnej aplikacji.

Z tego powodu użytkownicy takich urządzeń mają do dyspozycji w sklepie Google Play tysiące różnych programów, zaś wiele z nich oferuje dokładnie te same funkcjonalności. Łatwo się w tym wszystkim pogubić, a co więcej – bezrefleksyjne instalowanie wszystkiego “jak leci” skutecznie “zaśmieci” Twój telefon, który zacznie wyraźnie wolniej działać. Warto mieć to względzie i wybierać aplikacje rozsądnie.

W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie ten poradnik. 

Najlepsze komunikatory na Androida i iPhone

Nasze smartfony to w dalszym ciągu doskonałe narzędzia, które umożliwiają komunikację. Ogromnym ułatwieniem jest powszechny dostęp do Internetu, który znacząco obniżył koszty połączeń międzynarodowych z jednego prostego względu – wystarczy tylko dostęp do WiFi np. w Nowej Zelandii, by skomunikować się z kimś z Polski. Największych korzyści dostarczą Ci następujące aplikacje do komunikacji (zarówno na Android, jak i iOS):

Messenger – komunikator, który pierwotnie powstał do wysyłania wiadomości w obrębie platformy Facebook. Obecnie może funkcjonować jako osobna aplikacja (chociaż konto na Facebooku jest potrzebne do jego założenia). Umożliwia nie tylko wysyłanie wiadomości tekstowych, ale również przesyłanie plików, tworzenie grupowych konwersacji, nawiązywanie połączeń video (indywidualnych oraz grupowych), wysyłanie lokalizacji i wiele innych opcji. Komunikacja na Messengerze jest szybka, wygodna i korzysta z niej większość użytkowników telefonów. To tak jak z SMS-ami, tyle, że można szybciej się komunikować i zupełnie za darmo. 

Skype – jest to komunikator, który powstał jeszcze przed erą smartfonów. Zasadniczo niczym się nie różni od Messengera. Może poza faktem, że pozwala na nawiązywanie połączeń video nawet przy kiepskim Internecie. 

Zoom – to aplikacja głównie do spotkań video. Wykorzystywana jest w celach biznesowych, ale nie tylko. Możesz dzięki niej uczestniczyć w szkoleniach, konferencjach, a nawet studiować online. W dobie pandemii korzystało z niej wiele uczelni wyższych. 

Aplikacje społecznościowe – np. Facebook (rzecz jasna), Twitter (dostęp do wiadomości), LinkedIn (tworzenie marki osobistej), Instagram (jeżeli lubisz robić zdjęcia), Pinterest (portal inspiracyjny), Tik Tok (oglądanie i publikowanie krótkich materiałów wideo) i wiele innych portali typu Social Media. 

Whatsapp – jest to jedna z najpopularniejszych aplikacji mobilnych służących do komunikacji. Dzięki niej masz możliwość nie tylko pisania i rozmawiania z wybranymi osobami, ale również tworzenie grup konwersacyjnych, do których możesz zapraszać wiele osób. Posiada także możliwość udostępniania zdjęć, dokumentów czy nagrywania krótkich komunikatów głosowych.

Aplikacje do poczty e-mail – w zależności od serwisu, z jakiego poczty mailowej korzystasz, możesz pobrać na telefon odpowiednią apkę. Onet Poczta, Poczta WP, Gmail – dzięki nim nie przegapisz wiadomości, bo telefon z Androidem czy iOS może wysyłać Ci powiadomienia o każdej z nich. 

Aplikacje do wspierania produktywności

Jak często zdarzyło Ci się zapomnieć o załatwieniu ważnej rzeczy? Ile razy spóźniłeś się na spotkanie z kimś albo nie zapisałeś odpowiedniej godziny wizyty np. u dentysty? Mając odpowiednie aplikacje na telefon uniknąłbyś tych i wielu innych problemów. Mamy na myśli zwłaszcza najbardziej przydatne aplikacje tj.:

Microsoft To Do lub Todoist – obie służą zasadniczo do tego samego z tą różnicą, że pierwsza aplikacja posiada mniej funkcji, niż druga. Generalnie dzięki obu programom będziesz w stanie szybko tworzyć listy zadań, które ułatwią Ci kontrolę nad codziennością. Jeżeli funkcjonalności Todoista nie będą wystarczające – zacznij korzystać z Evernote – to z kolei wygodna aplikacja do robienia notatek. Wyglądają one jak karteczki, które w zamierzchłych czasach wieszaliśmy na lodówkach (a może nadal to robisz? Teraz możesz je mieć zawsze pod ręką w telefonie). 

Outlook – dzięki tej aplikacji będziesz w stanie być na bieżąco ze swoimi wiadomościami e-mail – nawet, jeżeli masz ich kilka. Dodatkowo Outlook posiada wbudowaną funkcję kalendarza, dzięki czemu nie zapomnisz o ważnych wydarzeniach i rocznicach, możesz umawiać spotkania oraz dostać o nich przypomnienie. Skorzystaj z jego zaawansowanych funkcji. 

Google Drive lub OneDrive – obie aplikacje służą do przechowywania ważnych plików w chmurze. Pierwsza zintegrowana jest ze wszystkimi Twoimi kontami Google, druga zaś ze wszystkimi usługami Microsoftu. Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje, z których usług częściej korzystasz. Możesz też korzystać na obydwu systemach z chmury Dropbox – umożliwia przechowywanie w wielu plików PDF, .DOC, JPG i innych. Prywatnych i biznesowych. 

RescueTime (tylko na telefon Androidem) – czy wiesz, ile czasu dziennie poświęcasz na Facebooka lub Instagrama? Okazuje się, że może to być nawet kilka godzin dziennie! Dzięki RescueTime na Androida będzie w stanie dokładnie zmierzyć, ile czasu pochłania Ci korzystanie z różnych aplikacji na telefonie. Co Ci to da? Będziesz w stanie rozsądniej zarządzać swoim czasem i ograniczyć np. bezowocne scrollowanie Facebooka albo oglądanie filmików na Tik Toku. Czy jest jakaś alternatywa dla iOS? Na przykład BreakFree (działa też na telefonie z Androidem) – monitoruje czas poświęcany na korzystanie z różnych aplikacji i będzie informować powiadomieniami o przekroczonym limicie.

Nowa praca, płatności mobilne, a może zakupy? Najlepsze aplikacje

Teraz aplikacje ułatwiają wiele codziennych czynności, także poszukiwanie pracy, opłacenie rachunków czy znalezienie nowego samochodu. Oto przykłady najpotrzebniejszych aplikacji na telefon:

OLX – serwis umożliwia zakupy i sprzedaż. Znajdują się w nim ogłoszenia na temat pracy, wynajmu nieruchomości, wydarzeń. To kompleksowa platforma również do poszukiwania pracy albo idealnego kandydata na stanowisko w Twojej firmie. W dodatku aplikacja ma intuicyjny interfejs i odświeżony jakiś czas temu wizerunek. To zdecydowanie najlepsza propozycja dla osób, które chcą znaleźć wszystko w jednym miejscu – produkt czy daną usługę. 

A jeśli mowa o przyjaznym marketplace, to Allegro.pl też ma już swoją apkę. Oferuje szereg produktów w jednym miejscu i rabaty dla użytkowników. Aplikacja została stworzona, aby w kilka kliknięć szybko znaleźć to, czego akurat potrzebujemy. 

Pracuj.pl – popularna platforma z ogłoszeniami pracy również ma swoją aplikację. Może ona na podstawie zapisanego wyszukiwania codziennie informować Cię o nowych ofertach pracy. Poza tym umożliwia stworzenie profilu kandydata, dodania CV i aplikowanie online. Fajnie? TURBOfajnie. 

Vinted – wymiana garderoby też nie musi być trudna. Na Vinted możesz za darmo zamieszczać przedmioty na sprzedaż, przeglądać je, dodawać do ulubionych, targować się i rozmawiać ze sprzedającymi. Chodzi nie tylko o ubrania, ale i dodatki, buty, akcesoria, produkty dla dzieci i dla zwierząt, artykuły do domu i wiele innych. Zakupy w intuicyjnej i prostej w przeglądaniu apce są bardzo wygodne, no i trzeba to powiedzieć – ecofriendly. 

Aplikacje bankowe – przelewy przez internet stały się codziennością i możesz je zrobić w ciągu kilku sekund. Tak samo z resztą jak zakupy, do których konieczne jest logowanie na swoje konto bankowe. A aplikacja tylko te zakupy przyspiesza i ułatwia. Mobilna wersja bankowości to taki dzisiejszy must have. Wybierz więc aplikację odpowiednią dla swojego banku. Szybko znajdziesz ją w sklepie Play albo AppStore. 

Aplikacje, gdy potrzebujesz wiedzy i informacji

Obecne funkcjonalności smartfonów umożliwiają dostęp do zasobów wiedzy i informacji z każdego miejsca na świecie. Znajdziesz coś dla siebie niezależnie od tego, czy będziesz chciał słuchać wykładów, edukacyjnych podcastów czy mieć po prostu informacje z kraju i ze świata pod ręką, w przenośnej wersji. Rozważ, by mieć następujące aplikacje na telefon:

Feedly – najlepszy czytnik RSS na Androida oraz iOS’a. Masz możliwość śledzenia bieżących informacji ze wszelakich dziedzin – biznesowych, branżowych, wiadomości ogólnych, blogów, motoryzacyjnych itp.

Google News – dostępna na obydwa systemy. Na podstawie preferencji użytkownika zbiera różne newsy z portali, dostarcza aktualne treści i powiadamia o trendach. 

TED – jest to popularna platforma, na której znajdują się wykłady na różne tematy. Wszystkie zasoby wiedzy możesz mieć teraz w zasięgu ręki – wystarczy, że zainstalujesz darmową aplikację mobilną na Androida lub iOS. 

Pocket – trafiłeś na interesujący artykuł, ale nie masz czasu go teraz przeczytać? Dzięki tej aplikacji nie musisz dodawać niczego do zakładek w przeglądarce. Wystarczy, że zapiszesz sobie cokolwiek interesującego, by bez problemu to później odszukać.

Legimi lub Kindle – aplikacje umożliwiają dostęp do tysięcy e-booków, które mogą Cię zainteresować. Tematyka? Od prozy po podręczniki ekonomiczne – zależy, czego potrzebujesz. Kindle w dodatku to aplikacja od Amazona, największej księgarni online na świecie. 

Pocket Casts – jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Czy możesz czegoś się dowiedzieć w trakcie zmywania talerzy? Okazuje się, że jak najbardziej! Wystarczy, że ściągniesz Pocket Casts – aplikację, która służy do odtwarzania podcastów na platformie iOS lub Android. Od teraz nawet odkurzanie może być niezłym pretekstem, by posłuchać ciekawego wywiadu i otrzymasz podczas czynności cenną dawkę wiedzy.

Aplikacje na telefon – rozrywka, czyli Netflix, YouTube, Spotify i inne

Wśród aplikacji na telefon nie może zabraknąć tych, które dostarczą Ci rozrywki. Nie zawsze musimy mieć ochotę na oglądanie wykładów czy na czytanie książek motywacyjnych lub edukacyjnych. Dlatego na Twoim smartfonie nie powinno zabraknąć darmowych aplikacji na Androida lub iOS tj.:

Netflix i/lub HGO GO – platformy streamingowe do odtwarzania najlepszych filmów i seriali. Mając pod ręką obie aplikacje mobilne, naprawdę nic więcej nie będzie potrzebne, jeżeli jesteś miłośnikiem dobrego kina i wciągających seriali. Dużym plusem jest możliwość odtwarzania tytułów w trybie offline, po ich pobraniu. Pamiętaj jednak, że aplikacje są darmowe, ale konto streamingowe już nie – musisz mieć abonament, by korzystać z obydwu platform. 

YouTube – warto mieć pod ręką dostęp do ulubionych teledysków, filmów dokumentalnych oraz wielu innych materiałów video. Ze względu na zasoby YouTube’a, ta pozycja równie dobrze mogłaby znaleźć się w kategorii “Wiedza i informacja”. Pojawia się na nim coraz więcej podcastów, webinarów, live’ów. Od 2022 roku YouTube posiada również wersję Premium. Abonament pozwala na oglądanie video bez reklam, co jest bardzo korzystne w dobie zasypywania nas spotami.

Spotify – prawdopodobnie nie istnieje lepsza aplikacja do odtwarzania ulubionych piosenek. No, bo jaka? Możesz słuchać ich za darmo, kiedy chcesz. W wersji Premium również najnowszych płyt i playlist bez limitu pomijania utworów. 

Shazam – to aplikacja specjalnie dla użytkowników Apple, ale można ją pobrać również na telefon z Androidem. Słynie z rozpoznawania muzyki, ale można ją po prostu w niej słuchać w swoim telefonie. Znajduje się w niej ogromna baza artystów, teledysków, utworów. 

Aplikacje i gry – oczywiście w zestawieniu aplikacji powinny znaleźć się też najlepszy gry służące do rozrywki. Jednak tutaj nie będziemy rzucać konkretami. Jest ich bardzo dużo – gry logiczne, przygodowe, multiplayery. Trzeba tylko pamiętać – im bardziej rozbudowana gra i jej grafika, tym lepszy musi być telefon, aby ją udźwignąć. 

W kategorii “Rozrywka” warto poszukać lokalnych miejskich aplikacji. Bardzo często tworzona są one z myślą nie tylko o turystach, ale przede wszystkim o mieszkańcach. Dzięki nim będziesz miał dostęp np. do lokalnych imprez, wydarzeń artystycznych i kulturalnych, informacji lokalnych oraz wykazu najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć albo są przyjazne dla dzieci. 

Jakie jeszcze są ciekawe aplikacje na telefon?

Obecnie smartfony oferują naprawdę cały wachlarz możliwości. Dzięki odpowiednim aplikacjom na telefon możesz np. uczyć się języków obcych (Duolingo, Babbel, Bussuu czy Hello Talk Learn), odnaleźć optymalną trasę i jechać na nawigacji (Mapy Google oraz Yanosik), znaleźć komunikację miejską lub przesiadkę (JakDojade, myBus) nałożyć kontrolę rodzicielską (YouTube Kids, Family Link czy Kids Place), przechowywać i obrabiać zdjęcia (Zdjęcia Google, Canva czy Snapseed), zarządzać finansami (Kwitki, Spending Tracker czy Guilt), na żywo tłumaczyć rozmowy (Tłumacz Google czy Microsoft Translator), sprawdzać na bieżąco pogodę (1Weather: Forecast and Radar albo Acuuweather) oraz wykonywać znacznie wiele innych czynności.

Pamiętaj też o kwestiach bezpieczeństwa. Bo niemal do każdej z aplikacji potrzebne Ci konto użytkownika niezbędne do identyfikacji i przechowywania danych. W bezpiecznym przechowywaniu haseł może Ci pomóc aplikacja LastPass – menadżer haseł. 

AppStore i Google Play to kopalnia możliwości dla miłośników aplikacji mobilnych. Pamiętaj jednak o umiarze. Instaluj i przechowuj tylko te pozycje, które naprawdę Ci się przydadzą. Możesz przetestować wiele z nich i potem zostawić na telefonie te, które odpowiadają Ci najbardziej na co dzień. Nie gromadź ich, a dokonuj wymiany. W sklepach z aplikacjami znajdziesz ich oceny i komentarze innych użytkowników – prześledź opinie, jakimi się dzielą. 

Zobacz również:

Jakie są najlepsze aplikacje przydatne w podróży? Bądź jak mobilny podróżnik

Najlepsze aplikacje do nauki angielskiego

Jak wybrać aplikację typu tłumacz głosowy na telefon?

Tłumaczenia? Zamawiaj online!

Ta strona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia lepszej zawartości, bezpiecznej pracy oraz do celów statystycznych. Korzystanie z plików można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki internetowej. Klikając „Akceptuję” lub zamykając ten komunikat, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Polityka prywatności i plików cookies.