Mundial 2018 – 10 przydatnych zwrotów po rosyjsku, które przydadzą się każdemu kibicowi

Szacuje się, że w czasie rozpoczynających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Rosję odwiedzi około pół miliona kibiców z różnych krajów. Bez względu na to, czy będziecie jednymi z nich, czy sportowe zmagania planujecie oglądać w telewizji, przygotowaliśmy dla Was kilkanaście zwrotów po rosyjsku, które mogą się przydać.

1# Dobryj dzień i da swidanija

Czyli „dzień dobry” (ros. добрый день) i „do widzenia” (ros. Đ´Đľ свидания), bo zawsze wypada się umieć przywitać i pożegnać. Jeżeli chcemy być mniej formalni, możemy powiedzieć „cześć” – priviet (ros. привет) i „na razie” – paka (ros. пока).

#2 Gdzie nachoditsja stadion?

To nic innego jak „gdzie jest / znajduje się stadion?” (ros. где находится стадион). Biorąc pod uwagę, że mecze będą rozgrywane na dwunastu różnych obiektach, znajomość tego pytania jest podstawowa.

#3 Boliel’szik

Oznacza „kibica” (ros. болельщик). Inne określenie to fanat – fan (ros. фанат). W zależności od wieku i doświadczenia możemy wyróżnić jeszcze dwie kategorie: fantomas (ros. фантомас) to kibic żółtodziób, a starik (ros. старик) – starszy i doświadczony sympatyk piłki nożnej.

#4 Za kawo ty boliejesz?

Pytanie nie ma nic wspólnego z chorobą, ale dotyczy bardzo ważnej kwestii, ułatwiającej przetrwanie – „komu kibicujesz?” (ros. Đ·Đ° кого Ń‚Ń‹ болеешь).

#5 Kto wyigral?

Gdyby się zdarzyło, że ominie nas część rozgrywek, zawsze warto spytać „kto wygrał?” (ros. кто выиграл). Natomiast „zwycięzca” to cziempion (ros. чемпион).

#6 Matcz i miacz

Słowa, które mylą się niesamowicie ze względu na podobne brzmienie, ale podczas mundialu usłyszymy je nie raz. Pierwsze oznacza „mecz” (ros. матч), a drugie „piłkę” (ros. мяч).

#7 Kto igrajet?

Czyli „kto gra?” (ros. кто играет). Możemy też zapytać, jaki jest wynik meczu – kakoj sziot? (ros. какой счёт).

#8 Wratar’

Bardzo odpowiedzialna funkcja na boisku, czyli „bramkarz” (ros. вратарь) – gra na „bramce”, a ta po rosyjsku to worota (ros. ворота).

#9 Napadajuszij

Skoro wcześniej była mowa o obronie, trzeba przejść też do ataku, który jest możliwy dzięki „napastnikowi” (ros. нападающий).

#10 Wpieriod!

Nie sposób wymienić wszystkich haseł wykrzykiwanych przez kibiców podczas meczu, ale na pewno „naprzód” (ros. вперёд) jest jednym z tych, które często się powtarza.

To co, gotowi na sportowe emocje? Jeśli znacie jeszcze jakieś rosyjskie wyrażenia związane z piłką nożną, napiszcie je w komentarzach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

<