Kreatywne sposoby na kreatywność

Masz kreatywną pracę? Zajęcia na uczelni, które wymagają twórczego podejścia do tematu? A może w wolnej chwili zajmujesz się czymś, co wymaga nieszablonowego myślenia? Niezależnie od tego, gdzie i w jakim stopniu masz szansę wykorzystywać kreatywność, warto wiedzieć, jak skutecznie ją w sobie rozbudzić.

Tradycyjne metody zapobiega kryzysom twórczym i znanemu wszystkim, irytującemu brakowi weny, zazwyczaj nie działają. Dlaczego?  Dlatego, że twórczość najlepiej sprawdza się wtedy, kiedy jest podejściem do życia, a nie tylko doraźnym planem rozwiązywania problemów.

Musisz się zatem nauczyć, jak żyć kreatywnie.  Ale od czego zacząć? Poniżej kilka pomysłów.

1. Bądź jak  SalVador Dali

Słyszałeś o nim, prawda? Ten surrealistyczny malarz stawiał na ekscentryzm nie tylko w efektach swojej pracy, lecz także w samym sposobie jej wykonywania. Dali szczególnie interesująco podchodził do drzemki, która, podobnie jak praca, miała być jak najbardziej produktywna i dodawać mu energii.

Recepta na taki sen? Siadasz w wygodnym fotelu, a w dłoń bierzesz klucze. Ręka powinna leżeć na oparciu, a dłoń z kluczami wystawać poza fotel. Wcześniej na podłodze obok fotela ustawiasz talerz lub miskę, najlepiej z metalu. Pozostaje już tylko… zasnąć! Kiedy zpadniesz w sen, Twoja dłoń rozluźni się i wypuści klucze, które obudzą Cię, lądując na metalowej powierzchni.

Dali twierdził, że to rewelacyjna metoda na pobudzenie umysłu i usprawnienie pracy. Może warto skorzystać z porady wielkiego artysty?

2. ćwicz  samodzielność

Ludzie kreatywni rzadziej odwiedzają sklepy, bo niektóre rzeczy wolą robić z pomocą własnych, bardzo zdolnych, rąk. Warto wziąć z nich przykład i małymi kroczkami robić z twórczości tło dla całego życia.

To trudne – szczególnie, jeśli czasu brak, a na sklepowych pólkach można w tej chwili znaleźć praktycznie wszystko. W takiej sytuacji dobrze pójść na kompromis z samym sobą i dać sobie tydzień, w trakcie którego wszystko (no dobrze, prawie wszystko), co będzie Ci potrzebne spróbujesz zrobić samodzielnie.

Takim wyzwaniem może być jedzenie – dlaczego nie spróbować upiec chleba, zrobić ciasta lub sosu z dojrzałych pomidorów? Święta i urodziny to doskonały czas na zrobienie kartek (z wymyślonymi przez siebie życzeniami) i prezentów – również kreatywnych. Można też spróbować uszyć sobie spodnie, zrobić szalik lub czapkę, skomponować piękną wiązankę z własnoręcznie zebranych kwiatów, stworzyć płyn do kąpieli lub biżuterię.

Pomysłów jest naprawdę mnóstwo. Sprawdź, ile jesteś w stanie zrealizować w ciągu jednego tygodnia.

Świeże owoce ułożone kreatywnie w formie śmiesznego pawia

3. Ćwicz kreatywność w sytuacjach problemowych i za każdym razem znajduj przynajmniej trzy rozwiązania trudnej sytuacji

Twórczość opiera się na procesie tak zwanego myślenia dywergencyjnego, które zakłada rozważenie wielu punktów widzenia i nie przejmuje się jedynym poprawnym rozwiązaniem (w opozycji do myślenia konwergencyjnego).

Takie podejście zastosować można nawet w codziennych, rutynowych czynnościach – podczas gotowania obiadu, sprzątania (podział obowiązków to dopiero popis dla kreatywności!), a później przełożyć je na bardziej wymagające zadania, także w pracy.

Mówiąc o problemie, który Twoim zdaniem firma powinna rozwiązać, od razu zaproponuj co najmniej dwa jego rozwiązania, nawet jeśli jesteś przekonany, że nie mają one sensu. Dzięki temu Ty sam i inni będą zainspirowani i skupicie się na rozwiązaniu, zamiast na samym problemie.

Zacznij więc od trzech kreatywnych sposobów na pokrojenie cebuli, a skończ na trzech alternatywnych, ale równie fascynujących pomysłach na zwiększenie liczby powracających klientów. Nie pożałujesz, nawet jeśli ma to być tylko trening.

4. Frustruj się

Oczywiście w granicach rozsądku. Zbyt duża frustracja raczej zablokuje zdolność do twórczego myślenia, ale ta nieco delikatniejsza może Ci pomóc. Przecież dobre pomysły biorą się z palącej chęci rozwiązania jakiegoś – często niełatwego – problemu, który często rodzi irytację i złość.

Na pewno słyszałeś o dziełach literackich lub malarskich, które powstawały w wielkim gniewie lub z zapleczem w postaci innych skrajnych emocji. Nagły przypływ weny może być sposobem na wyładowanie, jednak odradzamy celowe wprowadzanie się w gniewny nastrój.

Chociaż efektem takiego stanu (w umiarkowanym stopniu) może być wzrost kreatywności, ludzie są bardziej twórczy wtedy, kiedy ich humor jest lepszy.

Co więc robić? Znaleźć złoty środek. Dbaj o pozytywny stan ducha, a kiedy ogarnie Cię frustracja – zamiast się złościć, koniecznie sprawdź, czy nie da się jej przekuć w coś wyjątkowego.

Kobieta z laptopem nad morzem - kreatywna praca zdalna

5. Zmień środowisko pracy

Nie wszystko musi dziać się przy biurku – szczególnie kiedy pogoda zachęca do wyjścia z domu. Kto wie, może okazać się, że najbardziej kreatywny jesteś w parku, lesie lub na ławce w centrum miasta. Wiele osób zarzeka się, że nie jest w stanie pracować w domu – wolą wyjść do przytulnej kawiarni i spędzić w niej kilka efektywnych godzin.

Ma to sens – w takich warunkach można obserwować innych ludzi, których zachowanie bywa kopalnią pomysłów. Może też jesteś taką osobą? Zastanów się, kiedy czujesz się najbardziej kreatywny – w samotni, wśród ludzi, w domu, wśród natury, czy wciąż zmieniając otoczenie – a później twórz właśnie w takich warunkach.

Czujesz, że któryś z opisanych sposobów jest dla Ciebie odpowiedni? Wykorzystaj go jak najszybciej, a później… wymyśl własny (i koniecznie się nim z nami podziel)! W końcu na tym polega kreatywność, prawda?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

<