Jeden język to za mało – pierwsze kroki na drodze do poliglotyzmu

Wbrew powszechnie panującym przekonaniom nauka języka nie musi być męcząca i trwać latami. Wykorzystując sprawdzone techniki jesteś w stanie znacznie przyspieszyć naukę i osiągnąć zadowalające wyniki. Ważne, aby metody którymi będziesz się posługiwał rozwijały twoje zdolności w wielu kierunkach. Biegłe posługiwanie się językiem oznacza umiejętności komunikacji, interpretacji słowa czytanego oraz rozumienia ze słuchu.

Dobry start

Pierwszym krokiem do opanowania nowego języka jest nauka słownictwa. Ten etap pozwoli ci zbudować bazę do dalszej pracy i to jemu musisz poświęcić najwięcej czasu. Znajomość podstawowego słownictwa oznacza bowiem przyswojenie około tysiąca słów, jakie najczęściej pojawiają się w codziennych konwersacjach. Nie staraj się jednak opanować takiej ilości materiału w krótkim czasie. Pamiętaj również, że poszerzanie zasobu wyrazów nie polega wyłącznie na zapamiętywaniu słówek, ale także na umiejętności użycia ich w zdaniu. Zapisując całe zdania nauczysz się łączyć dane słowo z odpowiednim kontekstem i zapoznasz się z podstawowymi elementami gramatyki. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nauki na zaawansowanym poziomie, gdzie struktura języka może być bardziej skomplikowana.  Warto również zapoznać się z  popularnymi zwrotami, które ułatwią Ci wyrażanie opinii i budowanie dłuższych wypowiedzi. Taka wiedza umożliwi Ci swobodną komunikację i z  pewnością doda odwagi w nawiązywaniu rozmowy.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie materiałów multimedialnych lub nagrań, które nie tylko pomogą Ci zapoznać się z  akcentem, ale także rozwiną umiejętność rozumienia ze słuchu.

 

Nie zniechęcaj się

Pierwsze niepowodzenia mogą być dla ciebie deprymujące. Nauka nowego języka wymaga zatem wytrwałości i dużej motywacji. Talent w tym przypadku nie przesądza o ostatecznym wyniku twoich starań, dlatego nie zniechęcaj się nawet jeśli twoje dotychczasowe wysiłki nie przyniosły zamierzonych efektów.  Za każdym razem kiedy poczujesz, że nowy język zaczyna cię przerastać, przypomnij sobie dlaczego zdecydowałeś się na jego naukę.  Być może planujesz dłuższą podróż, wyjazd na stypendium lub do pracy. Bez względu na to co stanowi twój cel, korzyści idące za znajomością języków są zdecydowanie warte poświęceń.

 

Samoorganizacja jest kluczem do sukcesu

Najczęściej popełnianym błędem jest brak systematyczności w utrwalaniu zdobytej wiedzy. Stałe odkładanie powtórek sprawia, że szybko zapominamy, czego już się nauczyliśmy, tracąc przy tym motywację.  Chociaż może ci się wydawać, że poświęcenie jednego dnia w tygodniu na intensywną naukę umożliwi ci szybki progres, to znacznie korzystniej jest stopniowo zwiększać ilość nowego materiału. Bez względu na to jak niewielkim czasem dysponujesz, z  pewnością jesteś  w stanie wygospodarować 15 minut dziennie na naukę kilku nowych słówek.

Staraj się przy tym jak najlepiej wykorzystywać swój czas. Słuchając muzyki wybieraj utwory w języku, którego się uczysz, podobnie postępuj z filmami (ułatwieniem może być włączenie obcojęzycznych napisów), przeglądaj wiadomości  w zagranicznych serwisach informacyjnych. Na początku może to być zniechęcające, ale szybko zauważysz jak wiele zwrotów często się powtarza. Z  biegiem czasu będziesz w stanie właściwie zinterpretować czytany tekst,  a nauka słówek będzie wymagać od ciebie mniej wysiłku niż na początku. Oprócz tego stały kontakt z językiem wpłynie pozytywnie na twoje nastawienie i doda ci więcej pewności.

Pamiętaj także, że język jest tworem żywym, podlegającym ciągłym zmianom. Nawet języka ojczystego uczymy się przez całe życie. Słownictwo i gramatyka ulegają nieustannym zmianom i przeobrażeniom. Z tego powodu warto zadbać o stały kontakt z językiem.

Słownik - nauka słów w języku obcym

Jak zostać poliglotą

Kiedy dorastamy, powoli uczymy się jak wyrażać własne myśli i uczucia. Obserwujemy zachowanie innych, łączymy wyrazy z  reakcjami otoczenia, przyzwyczajamy się do tonacji. Ucząc się metodą prób i błędów stopniowo osiągamy biegłość  w posługiwaniu się swoim pierwszym językiem. Osoby, które wychowywały się w środowisku dwujęzycznym, w naturalny sposób uczą się komunikacji w obu językach. Na początku nie są w stanie odróżnić dwóch odrębnych systemów językowych. Taka umiejętność pojawia się dopiero  w wieku kilku lat, jednak osoby przyzwyczajone do posługiwania się więcej niż jednym językiem wykazują zdolność do szybszego zapamiętywania. Co więcej, są w stanie wypracować własne metody nauki.

Jak widać, twoje predyspozycje są również związane z twoim wiekiem. Osoby, które rozpoczęły naukę w bardzo młodym wieku wykazują się większą intuicją w formułowaniu swoich wypowiedzi. Nie oznacza to jednak, że późny start przekreśla twoje szanse na doskonałą znajomość języka, jednak musisz włożyć w naukę więcej wysiłku.

Jeżeli twoim celem jest nauka wielu języków, zdecyduj, które z  nich są dla ciebie najważniejsze. Może się okazać, że słownictwo, a nawet gramatyka w wielu przypadkach są do siebie podobne. W takiej sytuacji warto skupić się na intensywnej nauce jednego z  nich. Elementarna wiedza okaże się bazą do pracy nad innymi językami. Jest to metoda stosowana przez wielu poliglotów, którzy twierdzą, że nauka kilku języków jednocześnie zwiększa nasze kompetencje  w tej dziedzinie.

students-702088_1280

Nauka może stać się twoją pasją

Jeżeli trudniejsze zagadnienia będą dla ciebie zbyt deprymujące, twoja praca zakończy się już na początkowym etapie nauki. Dlatego ważne, abyś wybierał języki, które cię interesują i których akcent ci się podoba.

Ucząc się danego języka, staraj się również zapoznać z historią i tradycją danego kraju. Podróżowanie pomoże ci zapoznać się bliżej z obcą obyczajowością. Rozwijając swoje zainteresowania, stajesz się bardziej otwarty na obcą kulturę  i zaczynasz inaczej postrzegać wybrany język.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

<