Jak wynająć auto za granicą? Poradnik krok po kroku

Jak wynająć auto za granicą? Poradnik krok po kroku

Jak wynająć auto za granicą? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób, wyruszających na zagraniczne podróże. W zależności od tego, do którego kraju zdecydujesz się pojechać, procedura wynajmu aut może się znacząco różnić. Co więcej – możesz potrzebować nawet różnych dokumentów, w tym m.in. międzynarodowego prawa jazdy.

Tłumaczenia? Zamawiaj online!

Wynajem auta za granicą – kiedy to ma sens?

Zasadniczym pytaniem jest – kiedy warto rozważyć wynajem auta za granicą? Wszystko zależy od tego, na jaką formę wypoczynku się zdecydujesz. Jeżeli masz w planach wyłącznie pobyt w dużym mieście lub korzystanie z uroków nadmorskiego kurortu, to tego typu usługa nie będzie Ci potrzebna. To samo dotyczy krajów, w których środki komunikacji publicznej są dobrze rozwinięte. Znacznie bardziej opłaca się korzystać z połączeń autobusowych lub kolejowych (a niekiedy nawet i lotniczych), niż wypożyczać samochód.

Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy wybierasz się do krajów o gorzej rozwiniętej infrastrukturze. Przemieszczanie się po takich lokalizacjach może przysporzyć wiele trudności. Szczególnie jeżeli chcesz zobaczyć odludne miejsca, do których nie dojeżdżają żadne środki komunikacji publicznej. Warto również pamiętać, że w niektórych turystycznych państwach istnieje mafia taksówkowa, która mocno zawyża ceny kursów. Jeżeli czujesz się na siłach, by poruszać się samochodem po danym kraju – warto, abyś rozważył wynajem samochodu.

Kiedy jeszcze wynajem auta ma sens?

Skorzystanie z tego typu usługi jest godne rozważenia, gdy wybierasz się na typową objazdówkę danego państwa. Jeżeli nie zamierzasz spędzić wakacji w jednym miejscu, to możliwość dowolnego przemieszczania się wynajętym samochodem stanowić będzie ogromne udogodnienie. Zwłaszcza, jeżeli wybierasz się do słabo zaludnionych krajów, zaś odległości pomiędzy docelowymi miejscami są naprawdę spore. Na terenie Europy takimi przykładami jest np. Norwegia (warto zobaczyć Norweskie Szlaki Sceniczne) czy Islandia.

Jak wynająć auto za granicą krok po kroku

Jeżeli podjąłeś decyzję o tym, by wynająć samochód za granicą, to powinieneś się odpowiednio przygotować do tej czynności. Przede wszystkim zorientuj się, czy w docelowym kraju respektowane jest polskie prawo jazdy. Chociaż na terenie UE zazwyczaj tak jest, to wybierając się np. do Tajlandii powinieneś wyrobić sobie zawczasu międzynarodowe prawo jazdy. Drugą pilną kwestią jest zapoznanie się z niezbędnymi dokumentami oraz zorientowanie się, czy będą Ci potrzebne jakieś dodatkowe ubezpieczenia.

Polskie prawo jazdy – gdzie je uznają?

Polacy mogą korzystać z przywilejów wynikających z faktu, że Rzeczpospolita jest członkiem Unii Europejskiej. Kwestia uznawania uprawnień do kierowania pojazdami jest regulowana na szczeblu Komisji Europejskiej i zasadniczy wszystkie państwa członkowskie uznają polskie prawo jazdy. Co więcej – z tego przywileju możesz skorzystać również poruszając po drogach krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Norwegia i Lichtenstein) oraz stowarzyszonych z UE (Szwajcaria).

Ciekawostką jest fakt, że po takich krajach jak Tunezja, Turcja, Białoruś czy Ukraina również możesz się poruszać mając przy sobie tylko polskie prawo jazdy. Z nieco odleglejszych państw, które respektują polskie uprawnienia, należy wymienić przede wszystkim Stany Zjednoczone, Kenię oraz Kubę.

Nieco inaczej wygląda sprawa w krajach, które nie należą do europejskich organizacji. Zwłaszcza dotyczy to odległych i egzotycznych państwa, które nie są związane z Polską żadnymi dwustronnymi umowami lub porozumieniami. Warto pamiętać, że musisz dysponować międzynarodowym prawem jazdy chcąc jeździć autem po drogach w Tajlandii, Indiach, Tajwanie, Kambodży, Meksyku, Brazylii, a nawet w nieco bliższym nam Egipcie.

Przepisy drogowe obowiązujące w Chinach są jeszcze bardziej restrykcyjne, ponieważ w tym kraju nie są respektowane międzynarodowe uprawnienia. Żeby móc poruszać się po tamtejszych drogach, musisz wnioskować o wydanie lokalnych uprawnień, zdając wcześniej egzamin teoretyczny.

Wynajem auta za granicą w skrócie

Kraje, które respektują polskie prawo jazdy:

 • członkowie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego;
 • Szwajcaria;
 • Tunezja;
 • Białoruś;
 • Ukraina;
 • Tunezja;
 • Turcja;
 • Kenia;
 • Kuba;
 • Stany Zjednoczone.

Kraje, w których musisz mieć międzynarodowe uprawnienia:

 • Tajlandia;
 • Indie;
 • Kambodża;
 • Meksyk;
 • Brazylia;
 • Egipt;
 • Tajwan.

Kraj, w którym musisz wyrobić lokalne uprawnienia:

 • Chiny.

Międzynarodowe prawo jazdy – jak je uzyskać?

Jak widać, w wielu przypadkach pierwszym krokiem w celu wynajęcia auta za granica jest uzyskanie międzynarodowego prawa jazdy. Bez tego dokumentu nie będziesz mógł korzystać z samochodu, nawet jeżeli uda Ci się je wypożyczyć. Ważną informacja jest fakt, że wyrabiając sobie międzynarodowe uprawnienia, masz prawo poruszać się po drogach wszystkich krajów, które są stroną Konwencji Wiedeńskiej lub Konwencji Genewskiej. Szczegółowy wykaz znajdziesz na stronie obywatel.gov.pl.

Sam proces wnioskowania jest niezwykle prosty, zaś wnioskodawcą może być każdy, kto posiada polskie prawo jazdy. W celu jego złożenia musisz udać się do Starostwa Powiatowego, właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Wymaganych dokumentów również jest niewiele, ponieważ wystarczą następujące:

 • wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy;
 • aktualne zdjęcie do prawa jazdy;
 • ważne polskie prawo jazdy;
 • potwierdzenie opłaty za wydanie dokumentu.

Koszt nie jest wysoki, ponieważ wynosi raptem 35,50 zł. Opłatę możesz uiścić w kasie Starostwa Powiatowego lub bezpośrednio zlecić przelew na jego konto. Pamiętaj jednak, że masz możliwość wnioskować jedynie o jedno międzynarodowe prawo jazdy – zgodne ze wzorem albo Konwencji Wiedeńskiej albo Konwencji Genewskiej. Jeżeli chcesz uzyskać oba uprawnienia, wówczas powinieneś liczyć się z wydatkiem rzędu 71 zł. Po złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów, na wydanie uprawnień czekasz najpóźniej do 3 dni roboczych (licząc od daty wpływu środków na konto Starostwa). Prawo jazdy takie jest ważne przez 3 kolejne lata.

Wynajem samochodu za granicą – wymogi

Gdy już uregulowałeś kwestie związane z uprawnieniami do kierowania pojazdami, możesz zarezerwować samochód w kraju docelowym. Procedury w każdym kraju wyglądają bardzo podobnie. Praktycznie wszędzie wypożyczalnie będą wymagały od Ciebie następujących rzeczy:

dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Zalecamy, byś dysponował kopią tych dokumentów, ponieważ w niektórych krajach wymagają ich pozostawienia w ramach zastawu (np. Tajlandia). Bywa, że wypożyczalnie nie chcą wydać ich z powrotem, doszukując się wad powstałych za Twoją sprawą;

 • prawo jazdy (polskie, międzynarodowe lub lokalne);
 • karta kredytowa – niezbędna do złożenia rezerwacji wybranego auta. Środki zazwyczaj są blokowane do dnia realizacji transakcji. Przy czym karta musi być wydana na imię i nazwisko głównego kierowcy;
 • dodatkowe środki, by pokryć kaucję lub tzw. “wkład własny” w ubezpieczeniu.

Powinieneś zdawać sobie sprawę z faktu, że wiele wypożyczających samochody będzie wymagać od Ciebie odpowiedniego wieku oraz doświadczenia. Może się zdarzyć, że auto nie zostanie Ci wydane, jeżeli nie udokumentujesz przynajmniej kilkuletniego stażu za kierownicą. Powszechnie spotykaną praktyką jest natomiast obowiązek przekroczenia 21. roku życia.

Sprawdź również:

Tłumaczenia samochodowe, czyli zanim pójdziesz do urzędu

Jak wygląda rezerwacja samochodu na wynajem w praktyce?

Generalnie przyjętą zasadą jest złożenie rezerwacji jeszcze przed wylotem do docelowego kraju. Jest to ważne z dwóch powodów:

 • Auto może nie być dostępne w pożądanym terminie.
 • Im szybciej składasz rezerwację, tym taniej wynajmujesz.

Po złożeniu rezerwacji, musisz podać dane swojej karty kredytowej, by wypożyczający mógł zabezpieczyć na niej środki. Opcjonalnie dostępne są formy płatności online. Kolejny etap następuje w pierwszym dniu rezerwacji. W jego trakcie zapoznasz się z umową, którą następnie podpisujesz (lub rezygnujesz – w tym przypadku powinieneś się liczyć jednak z pewnymi kosztami). Najczęściej dokumenty te sporządzane są w innym języku, niż polski. Dobrą praktyką jest poproszenie o ich podesłanie na maila, byś mógł zlecić tłumaczenie dokumentów na język polski. Zyskasz pewność, że rozumiesz wszystkie zapisy. Koszt tłumaczenia umowy może okazać się niższy, niż potencjalne straty będące konsekwencją zapisów sporządzonych tzw. “drobnym druczkiem”.

Stan techniczny i ilość paliwa w baku wynajętego samochodu

Praktycznie każda wypożyczalnia dokonuje przeglądu auta, zaznaczając na specjalnej karcie wszelkie otarcia i inne defekty zewnętrzne. Warto być czujnym na tym etapie i zadbać o to, by naprawdę wszystko zostało zaznaczone. W przeciwnym razie możesz stracić kaucję lub jej część. Później odbierasz kluczyki i możesz odjechać wypożyczonym autem.

Zwróć również uwagę na stan paliwa w zbiorniku i jego zgodność z zapisami w umowie. Jeżeli zawarto w niej, że auto ma być zatankowane do pełna, to w takim stanie musisz je odebrać. Pamiętaj, że te regulacje dotyczą również tego, z jakim zbiornikiem paliwa oddajesz auto.

Gdy oddajesz samochód wynajęty za granicą

Zachowaj szczególną uwagę przy oddawaniu samochodu do wypożyczalni. W wielu krajach stosowane są nieuczciwe praktyki, których celem jest zachowanie Twojej kaucji. Część wypożyczających może próbować wmówić Ci, że jesteś autorem uszkodzeń, co nie będzie zgodne z prawdą. Dlatego tak ważna jest czujność w trakcie przeglądu auta. W tym świetle nie bez znaczenia jest również przedkładanie i pozostawianie kopii swoich dokumentów tożsamości. Część nieuczciwych przedsiębiorców odmówi wydania Ci np. paszportu do momentu zapłaty za szkody (których de facto nie jesteś autorem).

Dodatkowe ubezpieczenia auta na wynajem

Z zasady wynajmowane samochody posiadają wykupione polisy OC oraz AC. Zazwyczaj jednak w podpisanej umowie znajdują się regulacje, które zobowiązują Cię do wpłaty tzw. “wkładu własnego”. W praktyce są to środki, które zostaną potrącone  w razie stwierdzenia szkody. Ostateczna wysokość wkładu własnego zależeć będzie od powstałych uszkodzeń. Szczegółowe informacje zawarte są zawsze na umowie, najczęściej jednak drobnym druczkiem. Warto jednak odszukać ten zapis i szczegółowo się z nim zaznajomić.

Skróty, na które zwróć uwagę podpisując umowę:

 • excees – wkład własny. Istnieje możliwość zniesienia obowiązku jego wpłaty, jednak ta opcja obciążona jest dodatkowymi kosztami;
 • TP (theft protection) – ubezpieczenie od kradzieży;
 • CDW (Collision Damage Waiver) – ubezpieczenie od kolizji, które zmniejsza odpowiedzialność kierowcy od powstałych szkód. Szczegóły zależne są jednak od poszczególnych wypożyczalni.

Ile kosztuje wynajęcie auta za granicą?

Należy podkreślić jedną rzecz – nie istnieje jeden ogólnoświatowy cennik wynajmu aut. Co więcej, koszty mogą się od siebie różnić nawet w obrębie jednej marki i np. Avis w Polsce będzie dysponować inną ofertą, niż w innych krajach. Oferta może być również diametralnie różna w zależności od tego, czy wynajmujesz auto w okresie turystycznym czy poza sezonem. Poniżej prezentujemy przykładowe ceny w najbardziej popularnych destynacjach turystycznych w czerwcu (na podstawie Skyscanner.com):

 • Egipt (Kair): w segmencie kompaktowym ceny zaczynają się od 539 złotych za dwie doby;
 • Tunezja (Tunis): kompaktowe auta dostępne są w cenie od 420 zł za dwie doby;
 • Grecja (Ateny): kompaktowe samochody można wynająć już za 135 zł za dwie doby;
 • Włochy (Rzym): kompakty dostępne od 115 zł za dwie doby;
 • Hiszpania (Madryt): pojazdy kompaktowe dostępne już od 25 zł za dwie doby;
 • Wyspy Kanaryjskie (Teneryfa): kompakty od 95 zł za dwie doby;
 • Tajlandia (Bangkok): cena za kompakty od 156 zł za dwie doby;
 • Kenia (Nairobi): za kompakt należy zapłacić minimum 362 zł za dwie doby.

Przeczytaj:

Jaka jest kwota wolna od podatku w europie? Jakie są stawki podatku dochodowego?

Możliwe ograniczenia przy wynajmie auta za granicą

Na koniec warto wspomnieć o możliwych ograniczeniach, z jakimi możesz się spotkać. O wieku kierowcy już wspomnieliśmy, jednak równie często możesz mieć do czynienia z limitem przejechanych kilometrów. Zazwyczaj wypożyczalnie stosują ciężką do przekroczenia granicę, jednak jeżeli zdarzy Ci się ją przekroczyć, powinieneś liczyć się z dodatkowymi opłatami. Jeżeli natomiast zamierzasz w trakcie podróży zwiedzić więcej, niż jedno państwo, powinieneś o tym fakcie poinformować wypożyczalnię. Wydadzą Ci specjalny certyfikat zastępujący dowód rejestracyjny, co może okazać się zbawienne w trakcie kontroli.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Dobrą praktyką jest sprawdzenie rachunku bankowego po oddaniu samochodu. Może się okazać, że wypożyczalnia naliczyła Ci dodatkowe opłaty, o których nawet nie wiedziałeś. Przysługuje Ci prawo do zwrotu tych środków. Aby tak się stało, w pierwszej kolejności skontaktuj się z bankiem, by cofnąć nienależycie pobrane środki. Następnie zadzwoń do wypożyczalni w celu wyjaśnienia sprawy. Jeżeli sytuacja miała miejsce na terenie Unii Europejskiej, możesz skontaktować się z Europejskim Centrum Konsumenckim (tel: +48 22 55 60 118. Prawnicy z tej instytucji bezpłatnie doradzą, co powinieneś zrobić.

Polecane przez redakcje:

Co to są dokumenty google i czego o nich jeszcze nie wiesz?

Tłumaczenia? Zamawiaj online!

Ta strona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia lepszej zawartości, bezpiecznej pracy oraz do celów statystycznych. Korzystanie z plików można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki internetowej. Klikając „Akceptuję” lub zamykając ten komunikat, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Polityka prywatności i plików cookies.