Back to school – jakich języków obcych uczą się europejskie dzieci?

Dodany przez Mariusz


Opublikowany wrzesień 06, 2017


Open-uri20180606-15650-2khg8p?1528278495

Wrzesień to miesiąc, który nie tylko nieodłącznie kojarzy się z końcem lata i ciepłych wieczorów, ale również początkiem roku szkolnego – dla jednych, co prawda, to smutna konieczność, ale dla niektórych może stanowić powód do radości. Jednak z pewnością te postawy łączy wspólna mobilizacja, kiedy trzeba sobie przypomnieć, gdzie zapodział się podręcznik do angielskiego, bo już niedługo będzie pierwsza kartkówka.

Dla niektórych uczniów wrzesień może być nie tylko kontynuacją, ale przede wszystkim początkiem przygody z nauką nowego języka obcego. Jego wybór zaś zależy od możliwości placówki edukacyjnej, decyzji rodziców czy sympatii samych uczniów. Ale nie tylko.
Jak wygląda nauka języków obcych w szkołach podstawowych, czyli na tym etapie edukacji, kiedy kształtują się postawy i osobowości późniejszych dorosłych, a także ich językowe gusta i umiejętności? Żeby szerzej spojrzeć na ten problem, zobaczmy, jak te wybory wyglądają w poszczególnych krajach Unii Europejskiej

24 języki – taaaki wybór!


Dokładnie taką liczbę oficjalnych języków UE podaje się na stronie Komisji Europejskiej. Ale choć każdy z nich ma swoje unikatowe brzmienie i frapującą historię, do ścisłej edukacyjnej czołówki dostanie się tylko kilka z nich. Które?
W ubiegłych latach Komisja Europejska pochyliła się nad tym zagadnieniem, wydając w maju obszerny raport (tu możecie zapoznać się z jego treścią), w którym poruszono takie kwestie jak ilość czasu, jaką uczniowie poświęcają na naukę języka obcego, wykorzystywanie języka obcego, którego uczniowie się uczą, do komunikacji w domu oraz czy nauczyciele uczący języków obcych szkolą się za granicą.

Kwestię interesującą nas najbardziej, czyli tę związaną z wyborem języków obcych uczonych w europejskich szkołach, Komisja badała w 2014 roku, a wyniki tych działań również znajdziemy w raporcie i nie wywołują one większego zdziwienia. Na pierwszym miejscu niepodzielnie panuje język angielski, którego uczy się ponad 90% uczniów w większości krajów UE na przynajmniej jednym etapie edukacyjnym.

Tylko angielski? A gdzie reszta?


Reszta pozostaje nieco w tyle, ale również ma swoich zwolenników – na drugim miejscu jest język francuski, którego uczy się 33,7% uczniów. W krajach centralnej i południowej Europy takich jak Austria, Luksemburg, Holandia, Rumunia, Grecja czy Macedonia najczęściej wybiera się go jako drugi język obcy.

Trzecie miejsce zajmuje niemiecki z wynikiem 23,1%. Uczą się go najczęściej dzieci w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji, a także na Bałkanach.

Popularność pozostałych języków jest mocno uzależniona od sytuacji społecznej i kulturowej danego kraju. Dość ciekawym przykładem jest język estoński, który jest drugim popularnym językiem obcym w szkołach podstawowych w… Estonii, gdzie uczy się go 22,7% dzieci. Wynika to z faktu, że w tym kraju mieszka dość spora mniejszość rosyjska, która stanowi 25% społeczeństwa i jest pierwszą co do wielkości grupą mieszkańców obcego pochodzenia na terytorium Estonii.

Pomimo jednej z wypowiedzi Jean-Claude’a Junckera, przewodniczącego Komisji Europejskiej, że swoją przemowę poprowadzi w języku francuskim, ponieważ „angielski powoli, ale stanowczo traci swoją dominującą pozycję w Europie”, nic nie zapowiada, żeby faktycznie te słowa, przynajmniej w najbliższym czasie, miały stać się prawdą.

A tymczasem – powodzenia w nowym roku szkolnym!