Spis treści
Chcesz tworzyć wysokiej jakości treści? Jeżeli tak, to przed każdą publikacją sprawdź pisownię swojego tekstu. Umieszczanie w Internecie wpisów przepełnionych błędami może negatywnie odbić się na Twojej reputacji. Istnieje ryzyko, że stracisz zaufanie swoich odbiorców. Słaba jakość treści może również wpłynąć na Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania. Jak uniknąć takich sytuacji i pisać dobre teksty? Warto postawić na korektę tekstu. Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz.
Zapewniamy tłumaczenie z korektą native speakera
Jak poradzić sobie z błędami? – Programy do korekty tekstu
Co należy zrobić, aby podnieść jakość publikowanych treści? Z pewnością powinno się zadbać o usunięcie z nich wszelkich błędów. W tym celu warto skorzystać z pomocy innych osób lub narzędzi. Dlaczego? Ponieważ nikt nie jest w stanie dostrzec wszystkich nieprawidłowości we własnym tekście. Na szczęście istnieje wiele programów pozwalających na sprawdzenie pisowni i gramatyki.
Co ciekawe, zdecydowana większość z nich jest darmowa i dostępna w przeglądarce. Narzędzia te z pewnością sprawdzą się do osobistego użytku: tworzenia wpisów na własnego bloga oraz pisania odpowiedzi na służbowe maile. Pozwolą one na sprawdzenie tekstu pod kątem poprawności interpunkcyjnej, ortograficznej, stylistycznej, gramatycznej oraz typograficznej. Poznaj najlepsze programy do korekty tekstu.
Popraw pisownię z LanguageTool
Najczęściej wybieranym korektorem online jest LanguageTool. Co to takiego? To internetowe narzędzie, które poprawia pisownię i gramatykę w tekstach. Działa on w aż 27 różnych językach, w tym japońskim, rosyjskim i hiszpańskim. W języku polskim potrafi on wykryć aż 1,5 tys. różnych błędów. Są to głównie błędy: fonetyczne, typograficzne, ortograficzne, składniowe, leksykalne, interpunkcyjne i ortograficzne.
Program ten koryguje również niespójne zapisy dat, archaizmy, pleonazmy i powtórzenia wyrazów. Jak skorzystać z tego narzędzia? Wystarczy wejść na stronę languagetool.pl. Następnie w odpowiednie pole wpisać lub wkleić tekst do sprawdzenia. To wszystko – program powinien automatycznie zaznaczyć błędy i zasugerować odpowiednie poprawki. Szybko, prosto i skutecznie – dokładnie tak działa to narzędzie.
Jak sprawdzić błędy ortograficzne? Wypróbuj ortograf.pl
Podobnym narzędziem jest ortograf.pl. Program ten jest darmowy i dostępny w wersji przeglądarkowej. Jak działa? Wystarczy wkleić lub wpisać tekst w przeznaczone do tego pole, a następnie wybrać opcję “Sprawdź tekst”. Kolejnym krokiem jest przeanalizowanie zaproponowanych poprawek i ich naniesienie. Narzędzie to wykrywa błędy: ortograficzne, interpunkcyjne, fonetyczne, frazeologiczne, leksykalne, składniowe, typograficzne oraz te dotyczące pisowni małą i wielką literą. Ortograf posiada bazę ponad 1000 reguł gramatycznych i interpunkcyjnych dla języka polskiego.
Oprócz tego pozwala on na korektę w 28 innych językach, w tym w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim i hiszpańskim. Co więcej, program ten posiada swego rodzaju kompendium zasad językowych oraz zakładkę “Wątpliwości językowe”. Można w niej znaleźć wiele przykładów wzbudzających niepewność u piszących. Dostępne są również dyktanda oraz słownik synonimów. Zdecydowanie jest to program, który może pomóc w poprawieniu jakości nie jednego tekstu.
Polszczyzna.pl – sprawdzanie interpunkcji i ortografii
Jakieś inne internetowe narzędzie, które pozwoli w łatwy i szybki sposób pozbyć się błędów z danej treści? Takowe oferuje serwis polszczyzna.pl. Jak działa? Podobnie do wymienionego wyżej ortografa, w odpowiednie pole należy wkleić lub wpisać tekst i wybrać opcję “Autokorekta”.
Program ten oferuje sprawdzanie interpunkcji i ortografii. Co więcej, wykrywa on błędy stylistyczne, poprawia literówki i wstawia polskie znaki diakrytyczne. Warto również wspomnieć o tym, że serwis polszczyzna.pl to nie tylko darmowy korektor online. To również zbiór wielu wskazówek, ciekawostek i porad językowych. Z pewnością jest to narzędzie warte uwagi.
Zacerka.pl – prawidłowe ułożenie tekstu
Ciekawym narzędziem jest również Zecerka.pl. Program ten stale się rozwija, lecz już teraz ma on wiele do zaoferowania. Służy on do korekty i retuszu typograficznego tekstu, czyli jego prawidłowego ułożenia. Zecerka: prawidłowo dzieli słowa, usuwa podwójne spacje, usuwa spacje sprzed znaków interpunkcyjnych i symboli miar, przenosi spójniki z końców linii, używa polskich znaków typograficznych, poprawia dużą literą zaimki osobowe i dzierżawcze.
Jak skorzystać z tego rozwiązania? Tutaj również należy wpisać lub wkleić tekst do sprawdzenia w przeznaczone do tego pole. Następnie należy wybrać przycisk “Ustaw funkcje”. Po zaznaczeniu interesujących nas opcji należy kliknąć przycisk “Popraw”. Program powinien automatycznie skorygować tekst. Wykryte przez narzędzie błędy możesz sprawdzić klikając opcję “Zmiany”.
Programy do sprawdzania ortografii i gramatyki – kiedy warto z nich korzystać?
Decydując się na skorzystanie z jednego z wyżej wymienionych narzędzi, należy mieć na uwadze to, że nie zawsze będą one działać perfekcyjnie. W końcu są to tylko programy, które działają według określonych zasad. Ich algorytmy nie są na tyle zaawansowane, aby zrozumieć tekst i ocenić jego elementy w odniesieniu do kontekstu.
Żadne z tych narzędzi nie zastąpi profesjonalnej korekty. Stron tych można używać do sprawdzania ortografii i gramatyki w prostych, mało znaczących tekstach. Przy bardziej skomplikowanych dokumentach najlepiej zamówić korektę sporządzoną przez człowieka. Tylko ona daje gwarancję pełnej poprawności całej treści.
Korekta native speakera – kiedy będziesz jej potrzebować?
W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy tłumaczeniach, będziesz potrzebował korekty native speakera. Kto to taki? To rodzimy użytkownik danego języka. Na czym polega jego korekta? Cóż na tym samym co standardowe poprawianie tekstu, z tą różnicą, że korektorem będzie tu osoba która na co dzień posługuje się danym językiem obcym.
Korekta native speakera jest szczególnie ważna podczas prowadzenia działań marketingowych na zagranicznych rynkach. Wszystko to dlatego, że będzie on umiał w nich uwzględnić wszelkie niuanse kulturowo-historyczne. Sam zapewne się domyślasz, jak dziwacznie wyglądałoby dosłowne tłumaczenie niektórych haseł reklamowych. Dokładnie przy tego typu treściach potrzebna jest korekta native speakera.
Sprawdź pisownię online – TURBOkorekta
Chcesz być w stu procentach pewny poprawności swoich tekstów? Sprawdź pisownię online w TurboTłumaczeniach. Oferujemy sprawdzanie tekstów pod kątem językowym, stylistycznym i ortograficznym. Nasi korektorzy działają 24/7 i to w wielu językach. Co musisz zrobić, aby zamówić korektę tekstu w formule TURBO?
Wejdź na naszą stronę i w odpowiednim polu wklej lub wpisz tekst przeznaczony do sprawdzenia. Co dalej? Twój dokument zostanie przesłany do jednego z naszych profesjonalnych korektorów. Po otrzymaniu zlecenia, od razu zabierze się on do pracy. Gotową korektę wyślemy Ci mailem na wskazany adres. Brzmi świetnie, prawda?
Powiązane publikacje:
Co to jest korekta tłumaczenia? Komu to zlecić?
Zapewniamy tłumaczenie z korektą native speakera