Spis treści
- 1 Co to są programy do korekty tekstu?
- 2 LanguageTool – popularne narzędzie do korekty
- 3 Grammarly – dodatek do przeglądarek
- 4 Ortograf.pl – wyeliminuje błędy ortograficzne i nie tylko
- 5 Jasnopis od SWPS – sprawdzanie czytelności i pisowni w języku polskim
- 6 KorektorOnline.pl – Twój darmowy korektor językowy
- 7 Korekta tekstu online po angielsku i po francusku
- 8 Hunspell – edytor do profesjonalnego użytku
- 9 Korektor online czy czy korektor-człowiek?
Załóżmy, że napisałeś tekst, który chcesz opublikować. Jesteś przekonany, że napisałeś go bezbłędnie? Praktyka niestety dowodzi, że autorzy rzadko dostrzegają błędy, które sami popełniają. Przy czym wbudowana funkcja sprawdzania błędów w edytorach tekstowych nie zawsze wyławia wszystkie nieprawidłowości (a głównie tylko błędy ortograficzne).
Na szczęście istnieją sprawdzone programy do korekty tekstu, które ułatwią Ci pracę nad treścią.
Potrzebujesz korekty tekstu?
Co to są programy do korekty tekstu?
Teoretycznie podstawowe programy do korekty tekstu są wbudowane w każdy edytor, taki jak Word czy Dokumenty Google. Mają one jednak tę wadę, że oferują bardzo podstawowe funkcjonalności, zatem ich rola w sprawdzaniu błędów jest ograniczona.
Znacznie bardziej zaawansowane rozwiązania znajdziesz w dedykowanych narzędziach, które nie tylko wskażą błędy gramatyczne, ale również zasugerują zmiany w stylistyce. Pamiętaj jednak, że o ile sprawdzają się one niemal bezawaryjnie przy prostych dokumentach, to przy bardziej skomplikowanych treściach najlepiej skorzystać z usług korektora online, który zwróci uwagę na interpunkcję czy da Ci inne sugestie ulepszenia tekstu.
LanguageTool – popularne narzędzie do korekty
Jeżeli zdecydowałeś jednak, że korzystasz z programu do korekty tekstu, to zdecydowanie warto zwrócić uwagę na LanguageTool. Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań na rynku, które oferuje korektę tekstu po angielsku, po polsku, po chińsku, po ukraińsku i wielu innych językach. Łącznie ponad 20.
Jest w stanie wyłapać wiele błędów stylistycznych, gramatycznych czy interpunkcyjnych, niemniej warto mieć do niego ograniczone zaufanie, ponieważ może sobie nie poradzić przy bardziej skomplikowanych dokumentach.
Do atutów należy zaliczyć za to fakt, że to narzędzie do sprawdzania tekstu online częściowo jest dostępne w bezpłatnym pakiecie. W ten sposób sprawdzisz jednak wyłącznie do 10 tys. znaków za jednym razem. Przy zakupie jednego z wyższych pakietów otrzymasz natomiast do 150 tys. znaków na pole tekstowe, a dodatkowo możliwość integracji z Microsoft Office czy Dokumentami Google. Możesz sprawdzić tekst pod kątem błędów różnego rodzaju, otrzymasz przewodnik po stylu, a zdania pomoże Ci przeredagować sztuczna inteligencja.
Grammarly – dodatek do przeglądarek
Nieco innym narzędziem jest Grammarly, które funkcjonuje jako dodatek do przeglądarek. Jego niewątpliwym atutem jest fakt, że poprawia Twoje teksty w czasie rzeczywistym i to zawsze, gdy piszesz cokolwiek w swojej przeglądarce. Dlatego doskonale sprawdzi się, jeśli zależy Ci na poprawności np. postów lub komentarzy na Facebooku czy na jakimkolwiek innym kanale społecznościowym.
Warto wiedzieć, że Grammarly wykrywa nie tylko błędy gramatyczne, ale również stylistyczne. Posiada też bardzo ciekawą funkcję wykrywającą charakter tekstu – tj. czy napisałeś go w sposób formalny, przyjazny, optymistyczny itp. Możesz też zintegrować ten program z Microsoft Office – wystarczy w tym celu pobrać plik i zainstalować na swoim komputerze. A powtórzenia w tekście usuniesz jednym kliknięciem.
Minusy? To narzędzie online wspiera wyłącznie pisownię w języku angielskim, więc nie przyda Ci się w pracy przy tekstach polskich, włoskich, hiszpańskich czy niemieckich.
Ortograf.pl – wyeliminuje błędy ortograficzne i nie tylko
Innym ciekawym rozwiązaniem jest Ortograf.pl, który dostępny jest całkowicie bezpłatnie i wyłącznie w wersji internetowej. Jest to program do korekty tekstu online, który sprawdza błędy gramatyczne i interpunkcyjne pod kątem ponad 1000 reguł. Musisz jednak bardzo uważać, ponieważ może się zdarzyć, że nie wychwyci wszystkich nieprawidłowości w tekście.
Dlatego o ile warto z niego korzystać na co dzień do prostych dokumentów, to przy bardziej zaawansowanych i skomplikowanych treściach lepiej sięgnąć po inne rozwiązanie lub zamówić profesjonalną korektę tekstu.
Jasnopis od SWPS – sprawdzanie czytelności i pisowni w języku polskim
Bardzo interesującym programem do korekty tekstu jest Jasnopis. Narzędzie to powstało w wyniku pracy nad projektem językoznawców z Uniwersytetu SWPS. Pracowali nad nim naukowcy z takich dziedzin naukowych, jak: filologia, lingwistyka, psycholingwistyka, a także informatyka.
Jasnopis ocenia stopień trudności Twojego tekstu, sugerując poprawki, jeśli są wymagane. W zaawansowanych funkcjach znajdziesz takie opcje, jak: określenie wykształcenia odbiorcy w latach, a także zakres proponowanych poprawek.
To narzędzie do sprawdzania wprowadzonego tekstu polecane dla wszystkich autorów tworzących teksty użytkowe. Dostępne jest w wersji darmowej demo, ale istnieje możliwość zamówienia pełnej wersji programu, wystarczy skontaktować się z twórcami.
Nie jest to jednak standardowy korektor tekstu online, który sprawdzi błędy ortograficzne i interpunkcyjne, bo nie to jest jego przeznaczeniem. Zadba jednak o zrozumiałość tekstu.
Największym minusem jest jednak fakt, że Jasnopis wspiera tylko i wyłącznie język polski – nie jest więc to narzędzie dla osób pracujących w innych językach.
KorektorOnline.pl – Twój darmowy korektor językowy
Wsparcie korektora online dla większej liczby języków znajdziesz za to w korektrOnline.pl. Chociaż pod tą domeną znajdziesz wyłącznie opcje sprawdzania tekstu po polsku, to ci sami twórcy udostępniają narzędzia dla języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, portugalskiego, włoskiego i rosyjskiego.
Program powstał w oparciu o inne podobne projekty, takie jak LanguageTool, Hunspell i DICTION.
Największym atutem tego rozwiązania jest fakt, że jest darmowe we wszystkich wersjach językowych. Warto jednak pamiętać, że może nie wychwycić wszystkich błędów w Twoim tekście, stąd należy go traktować jako narzędzie wspomagające proces twórczy, aniżeli pełnoprawnego korektora.
Sprawdzi się do darmowej korekty prostych treści, za to bardziej zaawansowane dokumenty będą wymagały wsparcia innych aplikacji do korekty językowej.
Korekta tekstu online po angielsku i po francusku
Warto zwrócić uwagę również na rozwiązanie oferowane przez Reverso. Chociaż domyślnie jest to swojego rodzaju tłumacz online, to posiada funkcjonalność, która sprawdza poprawność gramatyczną tekstu po angielsku i po francusku. Dzięki niemu unikniesz również problematycznych literówek, co znacznie podniesie atrakcyjność Twojego tekstu.
Minusy? Ograniczenie wyłącznie do dwóch języków, a także uboga funkcjonalność. Korzystając z tego narzędzia nie dowiesz się m.in. jakie błędy stylistyczne popełniłeś.
Hunspell – edytor do profesjonalnego użytku
Na koniec zostawiliśmy rozwiązanie, które w ogóle nie jest dostępne w wersji online. Hunspell to program, który zapewnia sprawdzanie tekstu w Chrome, Libre Office, Mozilla Firefox i Thunderbird, a także można go używać w macOS, InDesign, memoQ, Opera oraz SDL Trados.
To, co wyróżnia to narzędzie do sprawdzania pisowni i korekty tekstu, to fakt zapisywania zasobów w bibliotece opartej o język C++, a także dostęp do gotowych środowisk pracy dla Androida, XSpell, Delphi, Java, Perl, .NET, Python, Ruby, UNO czy RichEdit.
Co to wszystko oznacza? Przede wszystkim to, że Hunspell to program wykrywający błędy nie tylko w typowych edytorach tekstowych, ale również w narzędziach do pisania programów. Tej funkcji nie ma żadne z wyżej wymienionych narzędzi, które nie są w stanie odróżnić kodów od słów konkretnego języka.
Mogą więc z niego korzystać zarówno programiści, jak i twórcy tekstów użytkowych, co znacznie poszerza potencjalne grono użytkowników.
Korektor online czy czy korektor-człowiek?
Chociaż na rynku dostępnych jest wiele programów do sprawdzania pisowni w języku polskim i innych językach, to warto zastanowić się, czy nie lepiej jest skorzystać z usług profesjonalnego korektora.
Należy pamiętać, że programy to tylko programy i nie zapewnią wyczucia językowego, które posiada człowiek. O ile więc z takich narzędzi można korzystać w prostych tekstach, to w przypadku skomplikowanych dokumentów czy tekstów o dużym znaczeniu, lepiej zamówić korektę online sporządzoną przez człowieka.
Tylko to jest gwarancją wysokiej jakości treści, którą będziesz publikować.
Sprawdź też:
Co to jest korekta tłumaczenia? Komu to zlecić?
Czym jest korekta native speakera? Kiedy jej potrzebujesz?
Jaki wybrać korektor pisowni? Lepszy człowiek czy program?
Potrzebujesz korekty tekstu?